2019-05-23 14:21

Victorii IMPORTANTE pentru Halep şi Copil la Australian Open. Buzărnescu şi Ana Bogdan au părăsit competiţia

|  13:34

Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat în turul doi la Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o destul de greu pe estoniana Kaia Kanepi în trei seturi, cu 6-7 (2), 6-4, 6-2.

Simona a început greu meciul, adversara fiind mai mereu prima la minge. Şi totuşi s-a mers cap la cap, românca salvând două mingi de 5-7. În tie-break Halep n-a avut nici o şansă, scor 2-7. Nici începutul de set secund n-a fost mai strălucit pentru Simona, care totuşi a început să pună mai multă presiune pe adversară, iar loviturile au început să îi intre mult mai bine. Şi, cel mai important, încrederea i-a revenit româncei, care s-a impus cu 6-4, după un final de set disputat. Mitanul 3 n-a avut istoric. Estoniana n-a mai avut aproape deloc energie, în timp ce liderul WTA a mărşaluit pe teren, scor 6-2.

"Vă mulţumesc. Aţi fost extraordinari şi vă mulţumesc pentru susţinere, o atmosferă care m-a ajutat să câştigat meciul. Nu vreau să-mi amintesc de partida de la US Open. Azi, ştiam ce trebuie să joc împotriva ei, ştiam că este o adversară foarte dificilă. A trebuit să fiu tare pe picioare şi să cred că pot câştiga meciul. Sunt foarte fericită că pot juca în turul al doilea, în care merg cu multă încredere, pentru că nu e uşor să joci cu Kaia. Cu siguranţă şi turul următor va fi dificil, dar trebuie doar să mă întorc pe teren şi să dau tot ce am mai bun. Îmi place să fiu în Australia, pot spune că sunt pe jumătate australiancă, după patru ani cu Darren, căruia îi mulţumesc pentru aceşti ani minunaţi. Lumea se poartă frumos cu mine şi mă bucur de susţinerea voastră", a declarat Halep la interviul de după meci.

Cu cine joacă mai departe

Jucătoarea română va evolua în manşa a doua cu americanca Sofia Kenin, locul 37 WTA, care a întrecut-o, cu 6-3, 3-6, 7-5, pe rusoaica Veronika Kudermetova, locul 111 WTA, venită din calificări. Cele două sportive nu s-au mai întâlnit până în prezent. Premiul pentru calificarea în turul al doilea este de 105 milioane de dolari australieni (75.000 de doalri americani) şi 70 de puncte WTA.

Ce meci a făcut Copil

Marius Copil, locul 60 WTA, l-a învins, marţi, cu scorul de 6-3, 6-4, 6-4, pe spaniolul Marcel Granollers, locul 108 ATP, calificându-se în turul al doilea al Australian Open. Copil s-a impus după un meci care a durat o oră şi 45 de minute.

În faza următoare, tenismenul român va da piept du belgianul David Goffin, locul 22 ATP şi cap de serie numărul 21, care a trecut cu 6-0, 6-2, 6-2, de chilianul Christian Garin, locul 89 ATP, într-o oră şi 28 de minute.

Calificarea în manşa a doua, pe care Marius Copil a mai reuşit-o în 2015, este recompensată la acestă ediţie cu un premiu de 105.000 de dolari australieni (75.000 de dolari americani) şi cu 45 de puncte ATP.

Eşecuri dureroase

Ana Bogdan, locul 82 WTA, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-3, 3-6, 6-4, de poloneza Iga Swiatek, locul 177 WTA, venită din calificări, în turul I al Australian Open. Jucătoarea de 17 ani s-a impus după un meci care a durat două ore şi două minute.

La scorul de 3-2 pentru Bogdan, în decisiv, Swiatek a solicitat intervenţia fizioterapeutului pentru o accidentare la coapsa stângă. Această problemă nu a împiedicat-o pe sportiva poloneză să revină în decisiv de la 2-4.

Ana Bogdan va primi pentru participarea la simplu un premiu de 75.000 de dolari australieni (54.000 de dolari americani) şi zece puncte WTA.

Şi Mihaela Buzărnescu, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 25, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2, de americanca Venus Williams, locul 36 WTA, în turul I al Australian Open. Americanca va evolua în manşa a doua cu franţuzoaica Alize Cornet, locul 46 WTA, care a trecut, cu 6-2, 6-2, de spaniola Lara Arruabarrena, locul 86 WTA.

Buzărnescu va primi pentru participarea la simplu un premiu de 75.000 de dolari australieni (54.000 de dolari americani) şi zece puncte WTA.

Ultima modificare in data de :2019-01-15

TAGURI: halep, copil, victorii, australian open, buzarnescu, ana bogdan