2016-12-10 16:54

VIDEO | Extratereştrii sunt printre noi

|  14:29

FC Barcelona a umilit-o aseară pe marea rivală RealMadrid, în El Clasico, administrându-i cea mai drastică înfrângere din istoriaîntâlnirilor directe.

În faţa a 100.000 de spectatori, elevii lui Guardiola audominat duelul din primul şi până în ultimul minut, umilindu-şi adversarii cufiecare ocazie. Primul semnal al terorii catalane a fost tras în minutul 6,când Messi a avut o execuţie senzaţională din marginea careului, dar şutul săua nimerit doar bara porţii lui Casillas.

Portarul madrilen nu a mai avut ce face patru minute maitârziu, în faţa lui Xavi Hernandez, care a preluat un balon cu călcâiul şi adeschis scorul cu un lob elegant. În minutul 20, David Villa a găsit o breşă îndefensiva Realului, a pasat în faţa porţii pentru Pedro, care a îndeplinit osimplă formalitate.

Deşi toată lumea aştepta să fie salvatorul Realului,Cristiano Ronaldo nu a ieşit în evidenţă decât în minutul 30, când l-a împinspe Guardiola, şi a declanşat un mic incident pe gazon, în urma căruia s-auacordat şi câteva cartonaşe galbene.

Partea secundă a disputei de pe Camp Nou a aparţinut întotalite catalanilor, care au mai marcat de trei ori, prin David Villa (56, 59)şi Jeffren (90), doar portarul Casillas limitând proporţiile scorului. Dealtfel, aproape de finalul partidei, goalkeeperul a fost surprins plângând deteleviziunea spaniolă, conştient de umilinţa suferită de echipa sa.

Cu o posesie de 67%, Barcelona a făcut spectacol înultimele 20 de minute, când extratereştrii au ajuns chiar şi la 30 de paseconsecutive, deşi în faţa lor se aflau Carvalho, Khedira, Benzema sau Ronaldo.

Barcelona s-a mai impus doar de alte patru ori în faţamarii rivale la o diferenţă de cinci goluri, ultima oară în 1994, tot cu 5-0,cu Romario în zi de graţie. După ce a devenit primul antrenor din istorie cuşase trofee într-un an, Guardiola este singurul tehnician al catalnilor carereuşeşte cinci victorii consecutive contra Los Blancos.

FC BARCELONA – REAL MADRID 5-0

FC Barcelona: 1.Valdes - 2. Alves, 3. Pique, 5. Puyol,22. Abidal - 6. Xavi (15. Keita '86), 16. Busquets, 8. Iniesta - 17. Pedro (11.Jeffren '87), 10. Messi, 7. Villa (9. Bojan '75). Antrenor: Josep Guardiola

Real Madrid: 1. IkerCasillas - 4. Sergio Ramos, 3. Pepe, 2. Carvalho, 12. Marcelo (17. Arbeloa'59)- 24. Khedira, 14. Xabi Alonso - 22. Di Maria, 23. Ozil (10. L. Diarra'46), 7. Cristiano Ronaldo - 9. Benzema. Antrenor: Jose Mourinho

Arbitru:Eduardo Iturralde GonzálezCartonaşe galbene: Valdés (33), Ronaldo (33), Villa (34), Pepe (36), Messi(45), Xabi Alonso (51), Ricardo Carvalho (71), Sergio Ramos (73), Khedira (75),Puyol (80), Xavi (90+4).Cartonaş roşu: Sergio Ramos (90+3).

Ultima modificare in data de :638949-06-16