2019-05-23 22:48

DRAMATISM în FedCup! România pierde semifinala cu Franța

|  23:14

România pierde calificarea în finala Fed Cup după două zile spectaculoase de tenis și, în același timp, dramatice. Simona Halep a fost pionul central al echipei care nu a reușit totuși să câștige și meciul decisiv de dublu, alături de Monica Niculescu.

După ce Halep a făcut 1-0, spulberând-o pe Mladenovici, Buzărnescu, învinsă de două ori şi în Cehia, în turul precedent, a intrat pe teren şi a mai bifat un eşec, de această dată, cu Garcia.

Din păcate, deşi Irina Begu s-a luptat admirabil, a luat setul doi şi a încercat din răsputeri să facă minuni în decisiv, Parmentier a rezistat şi a s-a impus, egalând scorul: 2-2.

Astfel, s-a întâmplat exact ceea ce nu-şi dorea nimeni din echipa României: s-a ajuns la meciul de dublu pentru stabilirea echipei calificate în finală. Întâlnirea decisivă a avut şi ea nevoie de set decisiv.

În final fetele noastre fiind învinse pierzând cu 7-5, 3-6, 6-4.

Ultima modificare in data de :2019-04-21

TAGURI: fed cup, semifinale, franta, romania