2017-11-19 01:30

Irina Begu, în SFERTURILE de finală ale turneului de la Moscova

|  23:49

Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Moscova, dotată cu premii totale de 790.208 dolari, după cea mai importantă victorie obținută după titlul câștigat în iulie, la București. Cu 7 locuri urcate în clasamentul mondial, Begu revine în Top 50 WTA.

Românca a reușit o victorie importantă, cu 6-4, 6-3,  în fața letonei Anastasija Sevastova, a patra favorită.

Begu (27 ani, 57 WTA), finalistă la Moscova în 2014, s-a impus în fața balticei (27 ani, 21 WTA) într-o oră și 27 de minute, în ciuda celor 6 duble greșeli.

Begu a început meciul cu un break, dar apoi a fost condusă cu 2-1, 3-2 și 4-3, reușind un break la 4-4. Românca a salvat o minge de break în ghemul zece și a reușit să închidă setul cu 6-4, după 40 de minute.

În actul secund, Sevastova a condus cu 1-0 și a avut o minge de break, dar Begu a egalat, reușind să câștige încă două ghemuri (3-1). La 3-2, Irina a salvat nu mai puțin de cinci mingi de break, reușind să își concretizeze serviciul în cele din urmă. Sevastova a mai reușit să își facă serviciul o dată, iar apoi a cedat definitiv (3-6).

Irina Begu și-a asigurat un cec de 22.620 dolari și 100 de puncte WTA.

Ultima modificare in data de :2017-10-18

TAGURI: irina begu, sferturi de finala, turneu, moscova