2016-12-03 19:55

ULTIMA ORA

Am pierdut iar româneşte. GALERIE FOTO!

|  23:41

Oţelul Galaţi a fost învinsă de FC Basel cu scorul de 3-2 (3-0), marţi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa C a Ligii Campionilor la fotbal, potrivit Agerpres.

Basel a condus la pauză cu 3-0, prin golurile marcate de Fabien Frei (10), Alexander Frei (14), Marco Streller (37), dar Oţelul a revenit pe final şi a punctat prin Gabriel Giurgiu (75) şi Liviu Antal (81).

Pe un frig pătrunzător, Oţelul a avut 10 prime minute fierbinţi, în care a pus presiune la poarta lui Basel, ratând şi o ocazie mare de gol, prin Sârghi (4), care nu a putut introduce balonul în plasă din numai 2-3 metri.

În plină dominare a campioanei României, Basel a reuşit deschiderea scorului (10), la capătul unui atac simplu, Fabien Frei surprinzându-l pe Grahovac cu un şut la colţul scurt, după pasa excelentă a lui Huggel: 0-1.

Peste doar patru minute, Streller a evitat pasul la ofsaid al apărării gălăţene şi i-a pasat altruist ''veteranului'' Alexander Frei, care a majorat diferenţa: 0-2 (14).

Oţelul a încercat să pună în pericol poarta oaspeţilor, dar acţiunile sale au fost lipsite de consistenţă şi s-au oprit în general la 18-20 de metri de poarta lui Sommer. Ar fi de notat, totuşi, situaţia lui Pena (15) şi şutul mult peste poartă al lui Iorga (27). Antal a irosit cea mai mare ocazie a echipei gălăţene, în min. 32, când a pătruns în careu şi şutul său a fost deturnat în corner de Sommer.

Streller a recuperat o minge şi a pătruns prin pasiva apărare a echipei lui Dorinel Munteanu, făcând ca scorul să fie unul de forfait: 0-3 (37).

La reluare, Oţelul a continuat să aibă o posesie superioară, dar la fel de sterilă la în prima parte a jocului. Xhaka a avut o şansă notabilă (55), în vreme ce Pena a trimis a doua minge pe spaţiul porţii oaspete în acest meci abia în min. 69.

Oţelul a reuşit golul de onoare în min. 75, când Giurgiu a reluat sec la vinclu o minge respinsă de apărarea elveţiană: 1-3. Liviu Antal a marcat pentru Oţelul în min. 81, după eroarea lui Park, şi a reaprins speranţele campioanei României: 2-3. Imediat, Sommer a avut o intervenţie salutară (85) la mingea expediată de Sălăgeanu. Meciul a căpătat accente dramatice în ultimele minute, cu acţiuni de o parte şi alta, Chipperfield a fost blocat in extremis în careul nostru (88), iar nimic nu s-a mai schimbat până la ultimul fluier al arbitrului.

Oţelul, care nu are încă niciun punct în Champions League, va juca ultimul meci din această ''aventură'' pe 7 decembrie, la Lisabona, cu Benfica.

Oţelul Galaţi - FC Basel 2-3 (0-3)

Au marcat: Gabriel Giurgiu (75), Liviu Antal (81), respectiv Fabien Frei (10), Alexander Frei (14), Marco Streller (37).

Bucureşti, Arena Naţională: 5.000 spectatori

Liga Campionilor - Grupa C, etapa a 5-a

Oţelul Galaţi: 12. Branko Grahovac - 3. Cornel Râpă, 16. Cristian Sârghi, 55. Milan Perendija, 23. Adrian Sălăgeanu - 4. Ioan Filip, 26. Ionuţ Neagu (37. Gabriel Viglianti, 67; 10. Gabriel Paraschiv, 84), 29. Gabriel Giurgiu (căpitan) - 8. Liviu Antal, 7. Laurenţiu Iorga (14. Silviu Ilie, 67) - 27. Marius Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Rezerve neutilizate: 22. Milos Buchta - 6. Alexandru Benga, 11. Sorin Frunză, 19. Bratislav Punosevac.

FC Basel: 1. Yann Sommer - 27. Markus Steinhöfer, 19. David Abraham, 6. Aleksandar Dragovic, 3. Park Joo Ho - 17. Xherdan Shaqiri (31. Jacques Zoua, 82), 8. Benjamin Huggel (24. Cabral, 44), 34. Granit Xhaka, 20. Fabian Frei - 9. Marco Streller (căpitan), 13. Alexander Frei (11. Scott Chipperfield, 74). Antrenor: Heiko Vogel.

Rezerve neutilizate: 23. Massimo Colomba - 7. Pascal Schürpf, 21. Genséric Kusunga, 29. Radoslav Kovác.

Arbitru: Tom Harald Hagen; arbitri asistenţi: Dag-Roger Nebben, Frank Andaas; arbitru de rezervă: Svein-Erik Edvartsen; arbitri asistenţi: Espen Berntsen, Dag Vidar Hafsaas (toţi din Norvegia)

Cartonaşe galbene: Sălăgeanu (33), Dragovic (62), Cabral (72).

Ultima modificare in data de :639266-02-13