2016-12-10 13:02

ULTIMA ORA

Ana Porgras și-a păstrat titlul de campioană națională

|  23:14

Ana Porgras şi-a păstrat titlul naţional la senioare, vineri, în prima zi a Campionatelor Naţionale de gimnastică artistică pentru maeştri, echipe şi speranţe olimpice. Campionatele au loc în Sala Sporturilor ''Nadia Comăneci'' din Oneşti, potrivit Agerpres.

Dacă titlul de campioană naţională la senioare a revenit Anei Porgras (Farul Constanţa), la echipe s-a impus CSN Cetate Deva, iar la speranţe a câştigat Maria Răuţă. Porgras este la al treilea titlu consecutiv de campioană.  După cum relatează site-ul oficial al Federaţiei Române de Gimnastică, ''a fost un concurs de un nivel ridicat'', în ciuda unor absenţe de marcă, precum Sandra Izbaşa, Diana Chelaru, Larisa Iordache. E demnă de remarcat, în schimb, revenirea Cătălinei Ponor, ''care şi-a reafirmat clasa, chiar dacă nu a concurat la toate aparatele''.  În clasamentul final al senioarelor, Ana Porgras a ocupat primul loc cu un total de 58,650 puncte, urmată de Amelia Racea (Cetate Deva), 58,525 p, şi de Raluca Haidu (Cetate Deva), 57,675 p.

Ultima modificare in data de :639256-09-17