2016-12-10 05:08

ULTIMA ORA

Dakar: Gyenes, locul 33 în etapa a doua

|  09:18

Spaniolul Marc Coma (KTM), învingător anul trecut la clasa moto, a dominat etapa a 2-a a , între Santa Rosa de la Pampa şi San Rafael (Argentina), cu timpul de 3h07'21', terminând învingător şi preluând conducerea în clasamentul general, în timp ce reprezentantul României, Emanuel Gyenes (KTM) s-a situat pe un excelent loc 33, la doar 3'33' de câştigător. Celălalt român înscris în cursă, Marcel Butuza, s-a situat pe locul 83 în etapa a 2-a, la 4'24' de Coma.

Câştigătorul primei etape, care a avut 295 probe speciale şi 782 km de legătură, chilianul Francisco 'Chaleco' Lopez, în frunte după primul punct de control, înaintea lui Coma, a încheiat în cele din urmă pe locul 4 în etapă, la 2'44', dar un alt beneficiar al zilei - însorită, fără călduri mari - a fost francezul Cyril Despres (KTM), cronometrat la 1'18' de Coma, iar al treilea a fost spaniolul Joan Barreda Bort (Husqvarna) - la 2'33'.

În clasamentul general, Marc Coma a trecut, aşadar în frunte, fiind urmat la 2'30' de Lopez şi la 2'52' de Despres.

Şi la clasa auto s-a impus câştigătorul de anul trecut al raliului, qatarezul Nasser Al-Attiyah, în 2h47'18', iar la atv Sergio Lafuentes a adus prima victorie pentru Uruguay din istoria competiţiei, conform Agerpres.

Marţi este programată etapa a 3-a: San Rafael - San Juan (293 km; 270 km de speciale pentru moto şi atv, 208 km speciale pentru auto şi camioane).

Ultima modificare in data de :639550-09-08

TAGURI: Gyenes, locul 33, dakar