2016-12-09 19:27

ULTIMA ORA

Gaz Metan scrie istorie, Dinamo spală ruşinea

|  23:05

Echipa antrenată de Cristi Pustai a realizat o performanţă fantastică. A trecut de nemţii de la Mainz după loviturile de departajare, acolo unde portarul Pleşca a parat două penalty-uri. Şi Dinamo a ajuns în play-off-ul Ligii Europa după ce a învins în deplasare, scor 2-1, de NK Varazdin, prin reuşitele lui Dănciulescu şi Cătălin Munteanu.

Mainz au deschis scorul la Mediaş prin Risse, în minutul 31, Gaz Metan reuşind egalarea prin Bawab, în minutul 61.

Alex Munteanu s-a accidentat şi nu a mai putut continua jocul în minutul 110, iar Gaz Metan Mediaş a jucat cu un om mai puţin pe teren, deoarece antrenorul Cristian Pustai efectuase toate schimbările.

La loviturile de departajare au marcat Fl. Lazăr, Buzean, C. Petre şi Bawab (Gaz Metan), Polanski, Sliskovici şi Risse (Mainz). Au ratat Liţu (Gaz Metan), respectiv Allagui şi Soto (Mainz).

Gaz Metan: Pleşca - Trtovaci (A. Muntean '82), Fl. Lazăr, Khubutia, Markovici (C. Petre '46) - Hoban, Breeveld, Todea, Buzean - Bawab, D. Roman (Liţu '46). Antrenor: Cristian Pustai.

Mainz: Wetklo - Bungert, Svensson, Noveski, Pospech (Sliskovici '91) - Polanski, Baumgartlinger, Soto - Ivanschitz (Caligiuri '64) - Risse, Ujah (Allagui '54). Antrenor: Thomas Tuckel.

Cartonaşe galbene: Buzean '49, Trtovaci '64, Plesca '111 / Baumgartlinger '24, Polanski '114.

Arbitri: Tamas Bognar - Oszkar Lemon, Peter Berettyan - Roland Veizer (toţi Ungaria).

Dinamo a trecut prin ceva emoţii în returul din Croaţia. Dacă începutul meciului a coincis cu cel de la Bucureşti, gol rapid, Dănciulescu în minutul 7, gazdele au egalat şi au avut chiar o şansă să conducă pe tabela de marcaj. “Câinii” au trecut la conducerea partidei după ce lovitura liberă a lui Torje a fost respinsă în lateral de portarul croat, de unde Munteanu a înscris fără probleme.

NK Varazdin: Krkleci - Tkalcici, Conjar, Gluhak, Simek - Brlecici, Safarici - Sacer (Grgec '90), Glavina, Golubar (Cerovecki '65) - Vugrinec (Trojak '46). Antrenor: Samir Toplak.

Dinamo: Bălgrădean - L. Rus, Scalatache, Moţi, Diabate - Torje, D. Kone, C. Munteanu, Alexe (Pătraşcu '64) - Dănciulescu, M. Niculae (Ţucudean '90). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: Conjar '25, Sacer '87 / Alexe '13, M. Niculae '49, C.Munteanu '53, Torje '72, Ţucudean '90+2

Arbitri: Jan Valasek - Tomas Mokos, Peter Chladek - Kamil Horvath (toţi din Slovacia)

Tragerea la sorţi a meciurilor din play-off-ul Ligii Europa va avea loc vineri, de la ora 14.30. Partidele din play-off-ul Ligii Europa se vor disputa la 18 august (turul) şi 25 august (returul).

Ultima modificare in data de :639256-01-06