2016-12-09 17:44

ULTIMA ORA

Handbal feminin: Franţa - România 30-25, la Cupa Mondială

|  17:47

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de Franţa cu scorul de 30-25 (12-9), marţi, în prima zi a Cupei Mondiale de la Aarhus (Danemarca).

După 20 de minute bune, echipa României a făcut un joc slab şi a pierdut clar în faţa Franţei, excelentă pe contraatac, la capătul unui meci în care a ratat patru aruncări de la 7 metri. Echipa lui Radu Voina a început destul de bine primul meci din grupa A, a condus cu 1-0 (min. 5), 4-2 (9), 5-3 (11) şi 9-8 (21), dar apoi a căzut inexplicabil, primind gol după gol, astfel încât s-a ajuns la 12 minute consecutive fără gol pentru echipa noastră, perioadă întreruptă în min. 33 de Adina Fiera (14-10). Busuioceanu (26), Ardean (28) şi Oana Chirilă (35, 36) au ratat aruncări de la 7 metri, toate apărate de Leynaud.

Pe fondul acestui joc modest şi lent, cu numeroase greşeli, pe ambele faze, România a ajuns să fie condusă la şase goluri (21-15, min. 44) şi chiar la şapte goluri (27-20, min. 54). Pe final, franţuzoaicele s-au mai relaxat, astfel că diferenţa s-a redus la doar 5 goluri, 30-25.

Au jucat echipele:

Franţa: Amandine Leynaud, Cléopâtre Darleux - Nina Kamto Njitam (2 goluri), Allison Pineau (4), Claudine Mendy (2), Paule Baudouin (4), Marie-Paule Gnabouyou (1), Siraba Dembele (4), Audrey Deroin (2), Raphaelle Tervel, Mariama Signate (4), Alexandra Lacrabere (5), Blandine Dancette (2).

Selecţioner: Olivier Krumbholz.

România: Talida Tolnai, Ludmila-Tereza Pâslaru - Ramona Farcău (3), Carmen Amariei (2), Adriana Nechita (3), Aurelia Brădeanu (2), Ionela Stanca (1), Oana Manea (1), Valentina Ardean (4), Oana Chirilă, Adina Fiera (2), Iulia Curea (6), Melinda Geiger, Amelia Busuioceanu (1). Selecţioner: Radu Voina.

Miercuri, de la ora 15,00, România, care a câştigat ultimele două ediţii ale competiţiei, va întâlni Germania, iar joi va înfrunta Norvegia, de la ora 19,00.

Ultima modificare in data de :639259-09-09