2016-12-07 22:28

ULTIMA ORA

Încă 7 medalii pentru România la Campionatele Europene de haltere

|  07:11

Sportivii români au câştigat luni alte 7 medalii la Campionatele Europene haltere pentru juniori şi tineret U-23, de la Rin Grand Hotel din București, două de aur, patru de argint şi una de bronz.

Dana Alexandra Berchi a cucerit două medalii de argint (smuls cu 81 kg şi total cu 179 kg) şi una de bronz (stilul aruncat - 98 kg) în sesiunea dedicată luni concursului de tineret U-23, la categoria 53 kg (cu 5 concurente doar).

Lucreţia Guriţă a terminat pe locul 5 la ambele stiluri şi total (61 kg la smuls, 81 kg la aruncat şi 179 kg la total).

Gabriel Olaru (56 kg, doar trei concurenţi) a câştigat o medalie de argint, la smuls, cu 106 kg, cucerind aurul la aruncat (133 kg) şi total (239 kg)).

Marius Gâscan (cat. 62 kg) a reuşit doar o singură încercare, la aruncat, însă a câştigat medalia de argint, cu 153 kg.

De asemenea, sportivii români au reușit să câștige duminică, în debutul Campionatului European, primele 6 medalii, potrivit Agerpres.

Ultima modificare in data de :639259-06-19

TAGURI: haltere, campionat, București, medalii

Haltere: România a obținut trei medalii de aur la Campionatele Europene de Juniori Halterofila Sorina Hulpan, legitimată la CSA Steaua, a câștigat detașat 3 medalii de aur la... Acum 3 ore | (0)
România, campioană mondială la tenis de masă Performanță extraordinară pentru tenisul de masă juvenil din România în finala contra... Acum 5 ore | (0)