2016-12-05 04:42

ULTIMA ORA

Naţionala României a învins Danemarca, scor 16-15, şi a câştigat medaliile de bronz la CE

|  17:56

Naţionalade handbal feminin a României a învins duminică, la Herning, reprezentativaDanemarcei, scor 16-15 (9-7), în finala mică a Campionatului European, câştigândmedaliile de bronz, care i-au adus şi calificarea directă la CM din 2011.

După10 minute din meci, România conducea cu 3-1, într-un debut plin de durităţi dinpartea nordicelor, susţinute la fiecare acţiune de peste 7500 de fani.Danemarca a egalat rapid şi a preluat conducerea, 4-3, după două contraatacuriale extremei Norgaard, dar şi câteva ratări ale tricolorelor. Timp de 7 minute,România nu a înscris, Ardean-Elisei având apoi o reuşită pe contraatac, 5-4(min. 17), după care Neagu a adus egalarea, de la 7 metri, 5-5 (min. 19). Totea a marcat spectaculos, cu 8 minute înaintea pauzei, aducând România înavantaj, 7-6, pe care l-a mărit, de la 7 metri, 8-6 (min. 24). AntrenorulPytlick a cerut urgent time-out, urlând la jucătoarele sale, lucru puţin obişnuitîn handbalul nordic. Micuţa galeriei a României a încercat să se facă auzită,dar a fost huiduită rapid şi redusă la tăcere de fanii danezi, altădată plinide fair-play. Geiger a marcat pentru 9-6 (min. 25), iar la pauză, tabela arăta9-7, în favoarea fetelor noastre. În ultimul minut, portarul Talida Tolnai,care avea deja 11 intervenţii, a fost lovită violent în figură, de mingeaaruncată de extrema Aaen, având nevoie de îngrijiri medicale.

Tolnaia continuat intervenţiile miraculoase şi în repriza secundă, iar în atac aapărut şi zâmbetul pe feţele handbalistelor României, 9-11 (min. 37). RikkeSkov a jucat "criminal" în apărare, cu lovituri la faţă şi chiar lagât, dar nu a primit nici măcar un cartonaş galben din partea arbitrelor francezeCharlotte şi Julie Bonaventura. România a pierdut patru mingi consecutive, darnici danezele nu au strălucit, diferenţa în favoarea tricolorelor fiindpăstrată, 10-13 (min. 47). Nordicele au ripostat însă în următorul minut, cudouă goluri consecutive, 12-13, iar tensiunea a început să atingă cote din ceîn ce mai mari. Nechita a marcat pentru 12-14 (min. 52), după o pasă deexcepţie a Cristinei Neagu, care a înscris şi ea, 13-15, când mai erau 7minute. Stanca a scos un 7 metri providenţial, dar Neagu a ratat, mărind şi maimult tensiunea din sala de la Herning. Pytlick a cerut un ultim time-out, cuşase minute înaintea finalului, dar Dalby a pierdut atacul, la revenirea peteren, la fel şi Ardean-Elisei. Nechita a înscris pe contraatac ulterior, 13-16(min. 55), iar pe banca României, jucătoarele abia îşi mai puteau ţineemoţiile. Brădeanu a ţintit bara (min. 57), Dalby a redus, 14-16, a urmat unfault în atac al României, iar Danemarca a redus şi mai mult, 15-16 (min. 58).Radu Voina a cerut şi el time-out. "Două minute mai avem fetelor şi avemmedalie", s-au încurajat jucătoarele, dar Geiger a tras în bară larevenirea pe teren (min. 60). Tolnai a apărat în faţa lui Skov, iar România aavut ultimul atac, dar nu a mai tras la poartă, câştigând incredibil, cu 16-15,după o dramă rar întâlnită. Tricolorele nu au mai putut fi oprite din plâns,Cristina Neagu oferind imaginea zilei, în braţele antrenorului Radu Voina.

Marcatoare:

Danemarca- Skov 4 goluri, Norgaard 4, Thorsgaard 2, Kristensen 1, Kviesgaard 1, Dalby 1,Moller 1, Jorgensen 1.

România- Neagu 6 goluri, Nechita 4, Stanca 2, Ardean-Elisei 2, Geiger 1, Fiera 1.

Totduminică, de la ora 18.00, Norvegia şi Suedia, deja calificate la CM de anulviitor, se vor lupta pentru medaliile de aur. Câştigătoarea se va califica şila Jocurile Olimpice din 2012.

ReprezentativaRomâniei a încheiat participarea la CE din Danemarca şi Norvegia cu un bilanţde cinci victorii şi trei înfrângeri. Tricolorele au învins Spania (30-26) şiSerbia (40-28), în grupa preliminară A, Croaţia (31-22) şi Muntenegru (23-21),în grupa principală I, şi Danemarca (16-15), în finala mică, dar a cedat înfaţa Danemarcei (22-25), în grupa A, a Rusiei (20-35), în grupa I, a Suediei(23-25), în semifinale.

LaCampionatul Mondial din 2011 s-au calificat finalistele Norvegia şi Suedia,plus medaliata cu bronz, România.

Ultima modificare in data de :638952-04-11