2016-12-05 00:50

ULTIMA ORA

România a câştigat ediţia a 39-a a Trofeului Carpaţi

|  13:57

Piatra Neamţ, 30 oct /Agerpres/ - Echipa României a câştigat duminică ediţia a 39-a a Trofeului Carpaţi la handbal masculin, după ce a învins formaţia Ucrainei cu scorul de 28-23 (12-9), în ultimul său joc, în Sala Sporturilor din Piatra Neamţ.

Meciul a fost echilibrat în prima sa parte, dar echipa noastră s-a desprins după primele 20 de minute de joc, la capătul cărora scorul era 8-8. Un timeout cerut de selecţionerul Vasile Stângă a dat roade şi tricolorii au marcat de trei ori la rând (11-8), diferenţa menţinându-se şi la pauză (12-9), informează Agerpres.

În partea secundă, echipa noastră s-a desprins decisiv, diferenţa de pe tabela de marcaj ajungând şi la 8 goluri (21-13, min. 45). Oaspeţii au redus ecartul în final, România câştigând cu 28-23.

În primele partide, România învinsese Iordania cu 42-24 şi România B cu 38-27.

Duminică au jucat echipele:

România: Mihai Popescu, Ionuţ Irimuş - Alexandru Sabou, Valentin Ghionea (2 goluri), Iuliu Csepreghi (4), Marius Novanc (2), Marius Sadoveac (1), Alexandru Şimicu (4), Gabriel Florea, Andrei Mihalcea (2), Dorin Dragnea (1), Ioan Claudiu Stan (1), Cristian Fenici, Mihai Alexandru Asoltanei (3), Radu Ghiţă (3), Mihai Ionuţ Buşecan (3), Andrei Păiuş (2). Selecţioner: Vasile Stângă.

Ucraina: Vadim Brajnik, Ghenadi Komok - Aleksandr Pedan (3 goluri), Vladislav Ostrouşko (6), Artem Vişnevski (2), Serghei Onufrienko (3), Dmitri Doroşciuk (3), Oleg Rogozin, Evgheni Juk (2), Aleksandr Iujbanenko, Iuri Mankovski (2), Artem Kozakevici (2). Selecţioner: Leonid Zaharov.