2018-10-18 21:46

Ronaldo duce Portugalia în sferturi. Nemții se respectă și ei

|  00:02

Echipa de fotbal a Portugaliei a învins Olanda cu scorul de 2-1 (1-1),  la Harkov, în Grupa B la EURO 2012, şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei găzduite de Polonia şi Ucraina (8 iunie - 1 iulie). Vedeta lui Real Madrid Cristiano Ronaldo a fost omul meciului şi a marcat ambele goluri ale lusitanilor (28, 74), în timp ce pentru batavi, eliminaţi din competiţie după trei eşecuri consecutive, a deschis scorul Rafael van der Vaart (11). În sferturi, trupa lui Paulo Bento va da piept cu revelația Cehia.

Portugalia: 12. Rui Patricio - 21. Joao Pereira, 2. Bruno Alves, 3. Pepe, 5. Fabio Coentrao - 16. Raul Meireles (6. Custódio, 72), 4. Miguel Veloso, 8. Joao Moutinho - 17. Nani (14. Rolando, 87), 23. Helder Postiga (11. Nélson Oliveira, 64), 7. Cristiano Ronaldo (căpitan). Selecţioner: Paulo Bento.

Olanda: 1. Maarten Stekelenburg - 2. Gregory van der Wiel, 13. Ron Vlaar, 4. Joris Mathijsen, 15. Jetro Willems (20. Ibrahim Afellay, 67) - 8. Nigel de Jong, 23. Rafael van der Vaart (căpitan) - 11. Arjen Robben, 16. Robin van Persie, 10. Wesley Sneijder - 9. Klaas-Jan Huntelaar. Selecţioner: Bert van Marwijk.

Echipa Germaniei a învins formaţia Danemarcei cu scorul de 2-1 (1-1), la Lvov, în Grupa B la EURO 2012, şi s-a calificat și ea în sferturile de finală ale competiţiei găzduite de Polonia şi Ucraina (8 iunie - 1 iulie). Lukas Podolski (19) şi Lars Bender (80) au marcat pentru Germania, golul de onoare al danezilor, care părăsesc competiţia, fiind reuşit de Krohn-Dehli (24).

Germania a terminat grupa pe primul loc, cu maximum de puncte, iar în sferturile de finală va înfrunta Grecia, într-un meci care se anunţă foarte interesant.

Danemarca: 1. Stephan Andersen - 6. Lars Jacobsen, 3. Simon Kjaer, 4. Daniel Agger (căpitan), 5. Simon Poulsen - 7. William Kvist - 8. Christian Eriksen, 19. Jakob Poulsen (23. Tobias Mikkelsen, 82), 21. Niki Zimling (2. Christian Poulsen, 79), 9. Michael Krohn-Dehli - 11. Nicklas Bendtner. Selecţioner: Morten Olsen.

Germania: 1. Manuel Neuer - 15. Lars Bender, 5. Mats Hummels, 14. Holger Badstuber, 16. Philipp Lahm (căpitan) - 6. Sami Khedira, 7. Bastian Schweinsteiger - 13. Thomas Müller (18. Toni Kroos, 84), 8. Mesut Özil, 10. Lukas Podolski (9. André Schürrle, 64) - 23. Mario Gomez (11. Miroslav Klose, 74). Selecţioner: Joachim Löw.

Clasament Grupa B:

1.      Germania 9 puncte 5-2

2.      Portugalia 6 puncte 5-4

3.      Danemarca 3 puncte 4-5

4.      Olanda 0 puncte 2-5

Programul meciurilor din sferturile de finală la EURO 2012, după meciurile desfăşurate duminică la turneul găzduit de (8 iunie - 1 iulie):

21 iunie, ora 21,45: Sfert 1: CEHIA (Locul 1 Grupa A) - PORTUGALIA (Locul 2 Grupa B)

22 iunie, ora 21,45: Sfert 2: GERMANIA (Locul 1 Grupa B) - GRECIA (Locul 2 Grupa A)

23 iunie, ora 21,45: Sfert 3: Locul 1 Grupa C - Locul 2 Grupa D

24 iunie, ora 21,45: Sfert 4: Locul 1 Grupa D - Locul 2 Grupa C

Ultima modificare in data de :639567-01-02

TAGURI: ronaldo, portugalia, euro 2012, nemti, germania