2016-12-03 02:27

ULTIMA ORA

Simionescu, argint la CE U-23 de judo de la Tiumen

|  17:25

Sportivul român Vlăduţ Simionescu a cucerit duminică medalia de argint în limitele categoriei +100 kg, la Campionatele Europene de judo pentru tineret U-23 de la Tiumen (Rusia), fiind învins în finală de rusul Serghei Prokin, prin ippon.

Simionescu a trecut pe rând de polonezul Mateusz Rudnicki (ippon), în primul tur, în sferturi a câştigat tot prin ippon la belgianul Benjamin Harmegnies, iar în semifinale l-a învins pe bulgarul Martin Marinkov (ippon), potrivit Agerpres.

Valentin Radu (cat. 90 kg) a cedat în turul II în faţa suedezului Joakim Dvarby (ippon).

La Europenele de tineret de la Tiumen, România a participat cu 7 sportivi, cucerind două medalii, argintul lui Smionescu şi medalia de bronz câştigată de Loredana Ohâi (cat. 57 kg).

Ultima modificare in data de :639266-01-10