2016-12-06 16:29

ULTIMA ORA

Super Roger!

|  22:46

Elveţianul Roger Federer a câştigat, pentru a 6-a oară, Turneul campionilor, învingându-l duminică seara, la Londra, în finală, pe francezul Jo-Wilfried Tsonga, cu 6-3, 6-7 (6/8), 6-3, devenind astfel singurul deţinător al recordului de titluri, în faţa lui Pete Sampras şi Ivan Lendl.

Federer a reuşit să-l domine pe Tsonga pentru a 3-a oară în 3 săptămâni, după finala de la Paris-Bercy şi meciul de deschidere din acest Masters, duminica trecută, acesta fiind al 70-lea trofeu cucerit de campionul elveţian, care a disputat a 100-a finală pe circuitul profesionist. El a încheiat, astfel, en-fanfare, sezonul, deşi nu a câştigat niciun turneu de Mare Şlem, pentru prima oară după 2003.

Din septembrie, aceasta a fost a 17-a victorie consecutivă a elveţianului, care, la 30 de ani, este cel mai vârstnic învingător din Masters, potrivit Agerpres.

În finala probei de dublu, cuplul Max Mirnîi (Belarus)-Daniel Nestor (Canada) a învins cu 7-5, 6-3 perechea poloneză Mariusz Frystenberg-Marcin Matkowski.

Ultima modificare in data de :639266-04-02

TAGURI: roger federer

Se anunţă spectacol de zile mari la International Premier Tennis League Serena Williams şi Roger Federer se numără printre starurile care vor lua startul la ediţia a... 29 Noi 2016 | (0)