Surpriză în Liga I: Voinţa Sibiu – FC Vaslui 3-0 !
2018-08-22 02:39

|  16:03

Voinţa Sibiu, aflată pe loc retrogradabil la startul partidei cu FC Vaslui, a furnizat o surpriză de proporţii, după ce s-a impus categoric, scor 3-0, în faţa formaţiei moldovene.

Până acum, FC Vaslui suferise o singură înfrângere în campionat sub comanda antrenorului Augusto Inacio, fiind totodată şi formaţia care a obţinut cele mai multe puncte de la reluarea campionatului – 16, după disputarea a 7 meciuri.

Voinţa a deschis scorul prin Eugen Beza, în minutul 39, acesta stabilind şi scorul primei reprize. După reluarea, Voinţa a punctat din nou prin Iulian Popa (’49), iar Lukanovic a stabilit scorul final, prin reuşita din minutul 75.

Elevii lui Alexandru Pelici au urcat provizoriu până pe poziţia a 13-a a clasamentului, cu 28 de puncte, la egalitate cu Gaz Metan Mediaş. Sibienii ar putea fi depăşiţi însă în clasament dacă Sportul Studenţesc reuşeşte să se impună în deplasare în partida cu Steaua Bucureşti.

De cealaltă parte, FC Vaslui a ratat şansa de a urca pe cea de-a doua treaptă a podiumului, o victorie în faţa Voinţei Sibiu putându-i aduce la egalitate de puncte cu Dinamo. Vasluiul ar putea coborî una sau două poziţii în clasament, dacă Steaua şi Rapid vor obţine rezultate pozitive în partidele cu Sportul Studenţesc, respectiv CFR Cluj.

Voinţa Sibiu: Miron - Nicola, Bar, Apostol, Grigore, Tătar - Beza, Dâlbea, Miclea - Iulian Popa, Lukanovic

Rezerve: Zăvoi, Bunea, Postolache, Maghici, Lungu, Neguţ, Tânc FC Vaslui: Borjan - Milanov, Papp, Andreson, Paito - Buhăescu, N'Doye, Stanciu - Adailton, Wesley, Temwanjera

Rezerve: Straton, Gheorghiu, Bello, Sergiu Popovici, Sergiu Costin, Gladstone, Braganca Arbitrii: Adrian Cojocaru, Vasile Marinescu, Sebastian Stoianof

Ultima modificare in data de :639560-04-27

TAGURI: surpriza liga I, fc vaslui, vointa sibiu, victorie Vointa Sibiu, infrangere Vaslui