2016-12-03 11:46

ULTIMA ORA

Victorie senzaţională a Soranei Cîrstea la Australian Open

|  09:05

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a produs una dintre surprizele manşei inaugurale la Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului, prin victoria cu 7-6 (2), 6-3 în faţa australiencei Samantha Stosur, a şasea favorită a probei.

În turul secund, Cîrstea, care şi-a asigurat 100 de puncte WTA şi 33.300 dolari australieni, o va întâlni pe învingătoarea din meciul Alison Riske (SUA) şi Urszula Radwanska (Polonia). Cîrstea este a doua româncă ajunsă în turul secund, după Monica Niculescu (N. 31).

Alte trei românce au părăsit de simplu din turul I, Irina Camelia Begu, Alexandra Cadanţu şi Alexandra Dulgheru. Begu a fost întrecută de Carla Suarez Navarro (Spania), cu 6-1, 7-5, Cadanţu a fost eliminată fără drept de apel de Roberta Vinci (Italia/N. 23), cu 6-0, 6-1, în timp ce Dulgheru a fost învinsă de rusoaica Vera Zvonareva (N.7) în trei seturi, cu 7-6 (4), 6-7 (5), 6-3. Toate cele trei învinse vor primi câte 5 puncte WTA şi 20.000 de dolari australieni, conform Agerpres.

Ultima modificare in data de :639551-02-17

TAGURI: Australian_Open, Sorana, victorie

Sezon 2017. Simona Halep, Monica Niculescu și Sorana Cîrstea vor debuta la turneul de la Shenzhen Jucătoarele române de tenis Simona Halep (4 WTA), Monica Niculescu (38 WTA) și Sorana Cîrstea... 24 Noi 2016 | (0)
Andreea Mitu, victorie în finala turneului ITF de la Bratislava Jucătoarea română de tenis Andreea Mitu (locul 246 în clasamentul mondial) a câştigat,... 14 Noi 2016 | (0)