2019-11-21 01:06

ARGINT. Judoka Ştefania Dobre a cucerit prima medalie pentru România la Jocurile Olimpice de Tineret de la Nanjing

|  18:53

România a bifat prima medalie la Jocurile Olimpice de Tineret de la Nanjing. Judoka Ştefania Dobre a cucerit medalia de argint la categoria 63 de kilograme. Din păcate, românca a fost învinsă în finală de unguroaica Sabina Gercsak.

Duminică, delegaţia tricoloră a fost aproape de medalie. Halterofilul Robert Ştefan Manea s-a clasat pe locul 4, la categoria 56 de kilograme, cu un total de 238 de kg, 107 kg la smuls si 131 kg la aruncat, în timp ce la scrimă, Tudor Cucu Dumitrescu a fost eliminat în optimile de finală de egipteanul Mostafa Ayman, scor 14-15. .

La Jocurile Olimpice de Tineret (JOT), care se dispută între 16 şi 28 august şi este o competiţie rezervată sportivilor cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani, România este reprezentată de 41 de sportivi. Obiectivul acestora a fost fixat la 7-8 medalii.