2019-12-15 01:30

FORMULA 1. Sebastian Vettel s-a impus în Marele Premiu al Ungariei. Campionul Lewis Hamilton a terminat abia pe locul şase

|  18:05

Cvadruplul campion mondial de Formula 1, Sebastian Vettel, a câștigat duminică Marele Premiu al Ungariei de pe circuitul Hungaroring. Succesul pilotului neamţ este abia al doilea al său în acest sezon. Celelelalte două locuri pe podium au revenit piloţilor Red Bull, Daniil Kviat și Daniel Ricciardo. Campionul en-titre, britanicul Lewis Hamilton, plecat din pole-position, a terminat abia pe locul al şaselea.

Sebastian Vettel, cvadruplu campion mondial, a fost cronometrat în 1h46min09sec985/1000, fiind mai rapid decât Daniil Kviat, cu 15sec748/1000, și decât Daniel Ricciardo, cu 25sec084/1000.

Pentru Daniil Kviat, în vârstă de doar 21 de ani, a fost primul său podium din carieră, informează Agerpres. A fost prima cursă din acest an în care scuderia Mercedes (Lewis Hamilton, Nico Rosberg) nu a fost prezentă pe podium.