2019-09-23 12:15

FORMULA 1. Vettel a câştigat cursa din Singapore. Podiumul a fost completat de Ricciardo şi Raikkonen

|  18:01

Pilotul echipei Ferrari, Sebastian Vettel, a câştigat Marele Premiu al statului Singapore, a 13-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Germanul a fost urmat de Daniel Ricciardo (Red Bull) şi de Kimi Raikkonen (Ferrari). Liderul acestui sezon din Marele Circ, britanicul Lewis Hamilton, de la Mercedes, a abandonat în turul 33, din cauza unor probleme la motor.

Germanul Nico Rosberg de la Mercedes a trecut linia de sosirea al patrulea, iar în urma sa au venit: finlandezul Valtteri Bottas (Williams), rusul Danil Kviat (Red Bull), mexicanul Sergio Perez (Force India), olandezul Max Verstappen (Toro Rosso), spaniolul Carlos Sainz jr. (Toro Rosso) şi brazilianul Felipe Nasr (Sauber). Următoarea etapă a CM de Formula 1, Marele Premiu al Japoniei, va avea loc la 27 septembrie, la Suzuka.

Intrus pe pistă

În turul 37, nn spectator a intrat pe pistă, din acest motiv cursa fiind neutralizată cu safety car-ul. Individul s-a plimbat pe marginea pistei, ulterior el ieşit prin gardul de protecţie.