2019-10-14 02:17

Hamilton a TRIUMFAT fără bătăi de cap în MP al Chinei

|  12:44

Britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes a câştigat fără mari probleme Marele Premiu al Chinei, a treia etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Grand Prix-ul cu numărul 1.000 din istoria Marelui Circ. El a fost urmat de coechipierul său, finlandezul Valtteri Bottas, pe care l-a depăşit în debutul cursei.

Hamilton a pornit al doilea de pe grila de start, l-a depăşit în primele viraje pe Bottas, aflat în pole-position, şi a câştigat fără probleme cursa de la Shanghai.

Podiumul a fost completat de germanul Sebastian Vettel de la Ferrari. Vettel a fost al treilea la start, dar fost întrecut de coechipierul său, Charles Leclerc din Monaco. Leclerc a primit ordin de la boxe să-l lase pe german să-l depăşească, în turul 11/56.

În cele din urmă, al doilea pilot Ferrari a terminat al cincilea, fiind întrecut şi de olandezul Max Verstappen de la Red Bull, în urma strategiei schimbărilor de pneuri.