2019-07-19 11:23

BASCHET. CSM Oradea s-a impus în deplasarea de la Avtodor Saratov în grupele Ligii Campionilor

|  10:52

Campioana României la baschet masculin, CSM CSU Oradea, a bifat o victorie importantă în deplasare cu formația rusă Avtodor Saratov, scor 65-59 (16-12, 17-14, 15-17, 17-16), într-un meci din cadrul Grupei B a Ligii Campionilor.

Campioana României a reușit a doua victorie consecutivă în competiție, după 69-64 cu israelienii de la Maccabi Rand Media Rishon Lezion. CSM CSU Oradea se impusese în fața rușilor de la Avtodor și în meciul tur, cu 96-85.

Meciul a început bine pentru orădeni, care au condus cu 16-12 după primul sfert, apoi, la jumătatea meciului, avantajul românilor crescuse, scor 33-26. În sfertul trei, CSM a continuat să domine şi să-şi mărească ecartul pe tabela de marcaj, scor 40-28. În ultimul sfert, ruşii au remontat extraordinar, pe fondul decăderii totale a campioanei României, şi au condus cu 52-51. Cu un minut şi jumătate înainte de final, scorul a fost egal, 59-59, însă românii au avut nervii mai tari la finish şi au mai înscris şase puncte, fără a mai primi vreunul.

Americanul Martin Zeno, cu 28 puncte, 6 recuperări, 1 pasă decisivă, a fost MVP-ul orădenilor. La CSM au mai jucat Branko Mirkovic 8 p, 3 rec, 6 pd, Cătălin Petrișor 2 rec, Uros Lucic 9 p, 5 rec, 2 pd, Titus Nicoară 2 p, 7 rec, 1 pd, Sean Denison 7 p, 6 rec, 4 pd, Bogdan Țîbîrnă 2 rec, Muhamed Pasalic 9 p, 5 rec, 3 pd, Bobe Nicolescu 2 p, 2 rec. De remarcat că orădenii au fost lipsiți în continuare de Andrei Mandache și Sean Barnette.

La Avtodor au jucat Anton Ostapkovici, Branden Frazier 9 p, 4 rec, 2 pd, Serghei Bîkov 2 rec, 4 pd, Maxim Koliușkin 2 p, 4 rec, Michael Stockton 2 p, 3 rec, 6 pd, Evgheni Kolesnikov 5 p, 4 rec, Vince Hunter 5 p, 4 rec, Nicolas Minnerath 25 p, 11 rec, Michael Carrera 8 p, 6 rec, 1 pd, Alan Makiev3 p, 4 rec.

În clasament, înaintea partidei dintre Maccabi și Pinar Karșiyaka (21.00), pe primul loc în clasament se află MSB Le Mans Sarthe, 17 puncte, urmată de Umana Reyer Venezia, 17 p, Kataja Basket, 16 p, Pinar Karșiyaka, 15 p, CSM CSU Oradea, 15 p, Avtodor Saratov, 14 p, Maccabi Rand Media, 12 p, Himik Iujnîi, 11 p, potrivit Agerpres. CSM Oradea va juca următorul meci pe 4 ianuarie, acasă, cu liderul MSB Le Mans Sarthe.