2020-07-11 02:53

Cine a condus Primăria Capitalei în ultimii 10 ani? Florin Cîțu susține că acolo s-au tocat banii. Un viceprimar PNL, acuzat de DNA că a luat șpagă, niciun primar general găsit cu neregului în 30 de ani

 |  12:19
Cine a condus Primăria Capitalei în ultimii 10 ani? Florin Cîțu susține că acolo s-au tocat banii. Un viceprimar PNL, acuzat de DNA că a luat șpagă, niciun primar general găsit cu neregului în 30 de ani

Ministrul Finanțelor Publice, Florin Cîțu, a anunțat la Digi24 că va trimite o inspecție economico-financiară la Primăria Capitalei, condusă în prezent de Gabriela Firea, deoarece a aflat că în ultimii zece ani „nimeni n-a mai călcat pe acolo să vadă cum sunt cheltuiți banii românilor”. În ultimii 10 ani, Primăria Capitalei a fost condusă de Gabriela Firea, Sorin Oprescu, Cornel Pieptea, Mircea Raicu, Marcel Nicolăescu, Ștefănel Dan Marin si Răzvan Sava in ultimii 10 ani. Din 1990 și până în 2008, Capitala a fost condusă numai de primari lliberali. Nu s-a dezvoltat nimic. Cine răspunde?

Primăria Capitalei a fost condusă în ultimii 10 ani de edili și viceprimari PSD, PNL și PDL, actuali tot PNL. Deși toți au fost factori de decizie, nimeni nu a fost tras la răspundere, în afară de fostul viceprimar Cornel Pieptea, liberalul urmarit penal pentru o șpagă care ar fi luat-o un mandatul lui Oprescu. 

Cine a condus Primăria Capitalei de la Revoluție încoace. Nu au făcut nimic extraordinar, iar Capitala este în colaps!

Dan Predescu: ianuarie - iulie 1990;- liberal

Ştefan Ciurel: iulie - noiembrie 1990;-liberal

Viorel Oproiu: noiembrie 1990 - septembrie 1991;-liberal

Doru Viorel Pană: septembrie 1991 - februarie 1992;-liberal

Crin Halaicu: februarie 1992 - iunie 1996;-liberal

Victor Ciorbea: iunie 1996 - martie 1998; -liberal

Viorel Lis: noiembrie 1998 - iunie 2000; primar interimar: ianuarie 1997 - noiembrie 1998;-liberal

Traian Băsescu: iunie 2000 - iunie 2004; iunie - decembrie 2004;-liberal, PDL

Răzvan Murgeanu (23 dec. 2004 - apr. 2005; primar interimar);- PDL-PNL

Adriean Vieanu (aprilie 2005 - iunie 2008); PDL-PNL

Sorin Oprescu (iunie 2008 - 2015).-independent

Stefanel Dan Marin 2015-2016- PMP

Razvan Sava- 2016-PNL 

Gabriela Firea 2016-prezent- PSD

Primarul general Dan Predescu (21 ian. 1990 - iul. 1990)

Primul primar post-decembrist al Bucureştiului a fost dr. Dan Predescu, fost preşedinte al Consiliului Municipal Bucureşti al Frontului Salvării Naţionale. Angajat ca cercetător la Institutul de biologie şi patologie celulară, Dan Predescu s-a aflat în primul grup de oameni care a pătruns în Primăria Municipiului Bucureşti în ziua de 22 decembrie 1989.

Dan Predescu a fost pus în funcţia de primar la 21 ianuarie 1990 de către adunarea Consiliului Municipal Bucureşti, alcătuită din 49 de membri, care l-a votat în unanimitate. După unele informaţii, după demiterea din funcţie a părăsit ţara, stabilindu-se în Occident.

Primarul general Ştefan Ciurel (iul. - nov. 1990)

Pe fondul unei activităţi administrative neconvingătoare legate de transportul în comun, salubritatea oraşului, precum şi din cauza stagnării construcţiilor de locuinţe, Dan Predescu a fost demis la 23 iulie 1990, iar în locul lui a fost numit primar al Capitalei inginerul Ştefan Ciurel. 

Născut în 1932, Ştefan Ciurel a absolvit Institutul de Construcţii în 1956, începându-şi cariera la deschiderea minei din Căpeni, Baraolt. A fost şef de şantier la construcţia Institutului Politehnic din Bucureşti în 1965, apoi coordonator al lucrărilor de construcţii din zona Mangalia-Neptun şi director general în centrala de construcţii a Capitalei. Din 1983 a răspuns de coordonarea executării lucrărilor la Casa Poporului, Biblioteca Naţională şi la Muzeul Naţional de Istorie. După momentul 22 decembrie 1989, a rămas director tehnic la Direcţia generală de producţie şi prestaţii din Ministerul Economiei Naţionale. 

În scurta perioadă cât a deţinut funcţia de primar al Capitalei, a avut în vedere, îmbunătăţirea aprovizionării cu apă a Capitalei, pregătirea documentaţiilor şi a frontului de lucru pentru noi construcţii de locuinţe, realizarea unor noi linii de metrou, transferarea către unităţile de producţie a magazinelor alimentare din municipiu, extinderea autonomiei sectoarelor.

Printre documentele importante semnate în perioada cât a fost primar se numără şi Decizia din 27 august 1990, a Primăriei Municipiului Bucureşti privind interzicerea organizării de adunări publice, manifestaţii, demonstraţii, mitinguri şi alte asemenea forme de manifestare în zonele de circulaţie şi pe străzile adiacente acestora: Piaţa Victoriei, Piaţa Romană, Piaţa Universităţii, Piaţa Rosetti, Piaţa M. Kogălniceanu, Piaţa Iancului; luarea de măsuri de organizare şi asigurare de condiţii civilizate pentru desfăşurarea adunărilor publice în parcurile Libertăţii, Operei, Titan şi Tineretului. Hotărârea a trezit reacţii puternice în rândul forţelor de opoziţie şi nu a fost aplicată.

Primarul general Nicolae Viorel Oproiu (nov. 1990 - sept. 1991)

La 16 noiembrie 1990, Ştefan Ciurel a demisionat, ca urmare a criticilor venite de la Guvern privind lipsa de fermitate în aplicarea reformelor legate de salubritate, sănătate, protecţia mediului şi dezvoltarea urbanistică. În locul său, în temeiul legii nr. 5 din 19 iulie 1990 privind administrarea judeţelor, municipiilor, oraşelor şi comunelor până la organizarea de alegeri locale, primul-ministru l-a desemnat la 18 noiembrie pe Nicolae Viorel Oproiu primar al Capitalei. 

Prima întâlnire de lucru între primarul Capitalei, Nicolae Oproiu, şi preşedintele României, Ion Iliescu, a avut loc la 22 martie. Concluziile trase în urma discuţiilor au fost necesitatea colaborării mai strânse între primarii de sector şi cel general şi cea a unei legi a intravilanului urban.

Primarul general Doru Pană (sept. 1991 - febr. 1992)

De la 2 septembrie 1991, oraşul Bucureşti l-a avut ca primar general, pe Doru Pană, numit de primul-ministru Petre Roman. Primăria Capitalei trebuia să rezolve o serie de obiective de primă importanţă, precum finalizarea construcţiilor de locuinţe, modernizarea infrastructurii, conturarea de către primărie a unei politici demografice în conjuncţie cu alţi factori guvernamentali şi stabilirea unei politici coerente de acordare a ajutorului social. 

O întâlnire între preşedintele României şi primarul general al Capitalei a avut loc la 30 octombrie 1991, când au fost dezbătute măsurile privind asigurarea cu alimente a populaţiei pe perioada de iarnă şi a energiei electrice şi termice.

Primarul general Crin Halaicu (febr. 1992 - iun. 1996)

În Bucureşti, după primul tur de scrutin din 9 februarie 1992 din cei 33 de candidaţi, în lupta pentru fotoliul de primar general au rămas reprezentantul Convenţiei Democratice, Crin Halaicu, care a obţinut 45,64% din voturi, şi candidatul FSN, Cazimir Ionescu, care a câştigat 31,45 de procente din voturile valabil exprimate

Primarul general Victor Ciorbea (iun. 1996 - mar. 1998)

La scrutinul local, în turul doi, din 16 iunie 1996, a fost ales primar general al Capitalei, reprezentând CDR. A obţinut fotoliul de primar al Capitalei, cu 56,74% din voturile valabil exprimate, învingându-l, astfel, pe contracandidatul său, Ilie Năstase (PDSR), care a câştigat doar 43,26% din sufragii.

A fost desemnat prim-ministru la 19 noiembrie 1996, iar după validarea în cadrul Parlamentului, la 11 decembrie 1996, a depus jurământul în faţa preşedintelui României, Emil Constantinescu, la 12 decembrie 1996.

După ce Victor Ciorbea a devenit premier, la 11 decembrie 1996, primar general interimar a fost desemnat Viorel Lis. În legătură cu dubla calitate a lui Victor Ciorbea de primar general al Capitalei şi de prim-ministru al României s-au iscat numeroase polemici şi dezbateri juridice şi constituţionale. La 30 martie 1998 şi-a înaintat demisia din funcţia de prim-ministru al României, care i-a fost acceptată de preşedintele Constantinescu. În acelaşi timp şi-a înaintat şi demisia din funcţia de primar general al Capitalei.

Primarul general Viorel Lis (dec. 1996-nov. 1998 - primar general interimar; nov. 1998-iun. 2000 - primar general)

Viorel Lis a fost primar general interimar al Bucureştiulu, în perioada 11 decembrie 1996-10 noiembrie 1998. 

La 10 noiembrie 1998, Biroul Electoral Central a dat câştig de cauză candidatului CDR, Viorel Lis, după analizarea proceselor verbale şi numărarea unor voturi anulate. Astfel, cu 329.620 voturi favorabile valabil exprimate, Viorel Lis a reuşit să elimine din primul tur din titulatura sa denumirea de de interimar, devenind primarul general ales al Capitalei până în anul 2000. În procente, Viorel Lis a obţinut 50,5% din voturi, în comparaţie cu candidatul situat pe locul doi, Sorin Oprescu din partea PDSR, care a primit 322.825 voturi, adică 49,5%.

Traian Băsescu (iunie 2000 - iunie 2004; iunie 2004 - decembrie 2004)

Traian Băsescu a obţinut primul mandat de primar general al Capitalei în urma celui de-al doilea tur de scrutin al alagerilor locale din 18 iunie 2000. A câştigat mandatul de primar al Capitalei în turul al doilea, întrunind 50,69% din voturi, la foarte mică distanţă de Sorin Oprescu, candidatul PDSR, care a obţinut 49,31%.

Pe primul loc, în primul tur al alegerilor, din iunie 2000, în preferinţele electoratului bucureştean s-a aflat candidatul PDSR, Sorin Oprescu, cu 260.689 de voturi (41,16 la sută), urmat de candidatul PD, Traian Băsescu, cu 108.862 (17,18 la sută) şi Călin Cătălin Chiriţă (CDR), care a obţinut 104.719 (16,53 la sută). 

La 6 iunie 2004, Primar general al Capitalei a fost ales din primul tur Traian Băsescu, candidat din partea Alianţei 'Dreptate şi Adevăr' PNL-PD, cu 417.153 de voturi valabil exprimate (54,95%). 

După ce, la 12 decembrie 2004, Traian Băsescu a fost ales preşedinte al României, în funcţia de primar al Capitalei a fost desemnat, ca interimar, viceprimarul Răzvan Murgeanu.

Perioada petrecută de Traian Băsescu la Primăria Capitalei a fost marcată de tensiuni, cum ar fi eliminarea chioşcurilor şi operaţiunea de colectare în centre speciale a câinilor comunitari. În tot acest timp, disputele lui cu membrii Consiliului General al Municipiului Bucureşti (CGMB) au fost permanente. Din această perspectivă, Traian Băsescu declara că Legea administraţiei publice locale ar trebui modificată în aşa fel încât primarului să-i fie asigurată o majoritate de 51 la sută în consiliul local, pentru a-şi putea duce la bun sfârşit programul promis cetăţenilor.

Primarul general Răzvan Murgeanu (23 dec. 2004 - apr. 2005; primar interimar)

Viceprimarul Răzvan Murgeanu a fost desemnat, la 23 decembrie 2004, de către Consiliul General al Municipiului Bucureşti (CGMB), cu 48 de voturi din 51, drept primar general interimar în locul lui Traian Băsescu, ales preşedinte al României. 

Răzvan Murgeanu a fost de altfel singura propunere pentru preluarea atribuţiilor de primar general, care a venit din partea unui consilier municipal din partea Alianţei PNL-PD.

Răzvan Murgeanu a asigurat interimatul până la data de 3 aprilie 2005, când s-au organizat noi alegeri locale pentru desemnarea primarului.

Primarul general Adriean Vieanu (aprilie 2005 - iunie 2008)

Adriean Videanu a candidat la alegerile pentru funcţia de primar al Municipiului Bucureşti, post vacant după alegerea lui Traian Basescu în funcţia de preşedinte al ţării.

Adriean Videanu a câştigat din primul tur scrutinul desfăşurat la 3 aprilie 2005, cu 53,01% din voturile valabil exprimate.

A îndeplinit această funcţie până în iunie 2008.

Primarul general Sorin Oprescu (iunie 2008 - iunie 2015)

Sorin Oprescu a devenit primar general al Capitalei, după ce l-a devansat în turul al doilea al alegerilor locale din 15 iunie 2008, pe democrat-liberalul, Vasile Blaga. În Capitală, candidatul independent Sorin Oprescu a obţinut în turul al doilea 315.981 de voturi (56,55%), iar candidatul PD-L, Vasile Blaga, 242.760 de voturi (43,45%).

În primul tur de scrutin, din 1 iunie 2008, candidatul independent Sorin Oprescu a obţinut 30,12%, în timp ce democrat-liberalul Vasile Blaga, 29,56% din voturi.

Gabriela Firea a fost aleasa primar general in iunie 2018, dupa ce doi ani Capitala a fost condusa de liberali numiti interimari primari generali. 


Aparut in Puterea / Ultima modificare in data de: 2020-01-28



Parerea ta...

CUCUVEAUA ROZ-BONTON
28 Ian 2020

vai ,vai !primaria capitalei a fost condusa doar de pnl isti in ultimii 30 de ani si uite ce a ajuns O daramatura iar Bucurestiul un cuib de loaze si tigani
Doresc sa comentez



PUBLICITATE


Ultimele stiri


PUBLICITATE





PUBLICITATE


Autocar



Saray

FOCUS MEDIA

Profesionalism focusat pe tine


Fabiz