2020-08-05 14:33

Champions League: Chelsea se califică la limită. Real pierde, dar se califică în semifinale

|  07:39

Chelsea Londra a reușit o calificare in extremis în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins pe PSG cu scorul de 2-0 (1-0), marți seara, pe ''Stamford Bridge'', în manșa a doua a sferturilor. Real Madrid s-a calificat în semifinale, deși a fost învinsă de Borussia Dortmund cu scorul de 2-0 (2-0) pe ''BVB Arena'', în manșa secundă a sferturilor de finală.

Primul gol al lui Chelsea a fost înscris de Andre Schuerrle în minutul 32.Demba Ba, introdus de Jose Mourinho în repriza secundă, a marcat golul calificării în min. 87 lui Chelsea, londonezii mergând în semifinalele Ligii Campionilor grație golului marcat la Paris, unde PSG s-a impus cu 3-1.

Borussia Dortmund a jucat excelent, doar un gol lipsindu-le pentru a împinge partida în prelungiri. Marco Reus (24, 37) a marcat ambele goluri ale Borussiei, insuficient însă şi Real Madrid, care a câştigat în tur cu 3-0, se califică în semifinalele Champions League.