2020-08-05 14:20

Champions League: Real Madrid ca şi calificată. PSG, victorie mare cu Chelsea

|  07:27

Real Madrid a învins cu scorul de 3-0 (2-0) formația Borussia Dortmund, miercuri seara pe stadionul ''Santiago Bernabeu'', în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. În cealaltă partidă a serii, Paris Saint-Germain a învins pe Chelsea Londra cu scorul de 3-1 (1-1) pe stadionul ''Parc des Princes''.

Gareth Bale (3), Isco (27) și Cristiano Ronaldo (57) au marcat golurile lui Real Madrid.

Galezul Bale a deschis scorul după doar trei minute de joc, după o pasă venită de la Daniel Carvajal. Portarul Weidenfeller a intervenit apoi excelent la lovitura liberă executată de Ronaldo (12), dar nu a mai putut face nimic în fața lui Isco (27), care a majorat diferența formației spaniole. Portarul Borussiei a mai salvat un gol și în fața lui Bale (30), tot din lovitură liberă.

Borussia a avut o singură acțiune mai periculoasă, în min. 33, dar Casillas a respins șutul lui Kevin Grosskreutz.

PSG a deschis scorul foarte rapid, prin Ezequiel Lavezzi (4). Chelsea a restabilit egalitatea în min. 27, din penalty, prin Eden Hazard, după ce Thiago Silva l-a agățat în careu pe Oscar. În repriza a doua Ezequiel Lavezzi a centrat din lovitură liberă, iar mingea a intrat în plasă din David Luiz 61). În prelungiri PSG a mai marcat odată prin argentinianul Pastore (90+3).

Iată rezultate înregistrate în partidele disputate, marţi şi miercuri, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor:

Paris Saint-Germain - Chelsea 3-1

Au marcat: Lavezzi '3, D. Luiz '61 (autogol), Pastore '90+3 / Hazard '26 (penalti)

Real Madrid - Borussia Dortmund 3-0

Au marcat: Bale '3, Isco '27, C. Ronaldo '57

Meciurile retur vor avea loc în 8 şi 9 aprilie.