2019-06-20 16:31

Chindia şi Clinceni, paşi aproape decisivi pentru PROMOVAREA în Liga 1

|  15:01

Chindia Târgoviște s-a impus acasă cu Metaloglobus București, scor 2-1, în etapa a 36-a a ligii secunde. Şi ocupanta locului doi, calificant direct în Liga 1, Academica Clinceni, a câştigat în deplasare la Bacău, cu Aerostar, scor 3-0. În urma acestor rezultate, cele două echipe sunt ca şi promovate în primul eşalon fotbalistic, Chindia are 82 de puncte, Academica 81, în timp ce U Cluj are doar 73 şi un meci în minus, iar Petrolul doar 71, tot cu un meci în minus.

În meciul de la Târgovişte, Florea a deschis scorul pentru gazde în minutul 32, Claudiu Herea a egalat din lovitură liberă ('41), însă Valentin Alexandru a stabilit rezultatul final din penalty, în minutul 82. Leca (Chindia, '60) și Caramalău (Metaloglobus, '80) au fost eliminați. Au avut loc tot duminică: Aerostar Bacău - Academica Clinceni 0-3 (Șut '11, Gliga '52, Buziuc '90)

CS Mioveni - Ripensia Timișoara 4-1 (Năstăsie '15, Rădescu '21 pen., Balint '78, '88 / Toma '90+2)

Energeticianul - Pandurii Tg. Jiu 1-2 (Rusu '9 / Dodoi '28, '87)

Au rămas de disputat: Luni, 18:00: Petrolul Ploiești vs ACS Poli Timișoara Marți, 20:30: Universitatea Cluj vs Sportul Snagov