2019-07-23 23:41

Ciprian Tătărușanu, gafă după gafă la Fiorentina

|  19:49

Ajuns titular de drept la Fiorentina după ce Neto a refuzat prelungirea contractului scadent în vară, Ciprian Tătărușanu nu e în stare să profite de șansa ivită. Nu e meci în care portarul naționalei României să nu facă vreo gafă, mai mult sau mai puțin decisivă pe tabela de marcaj. În cele 14 partide ca titular între buturile formației viola, „Tătă” a primit 13 goluri. Ultima “reprezentație” a ex-stelistului s-a petrecut chiar ieri, în etapa a 22-a din Serie A, la meciul Fiorentina – Atalanta 3-2.

Tătărușanu a avut 10 minute în debutul meciului în care nu a știut pe ce lume este. În minutul 5, portarul roman a respins aiurea o minge la Zappacosta, care a ratat incredibil, pentru ca, același jucător să puncteze cu o lovitură de cap dintr-un unghi imposibil, la o centrare de pe partea stângă, centrare care l-a surprins total pe titularul primei noastre reprezentative. Norocul românului a fost că a fost “scos” in extremis de coechipierii săi, care au întors scorul, prin reușitele lui Basanta (18), Diamanti (76) şi Pasqual (89), asta după ce Boakye egalase la doi în minutul 83.

Evoluțiile slabe ale lui Tătărușanu îl pun serios pe gânduri pe Anghel Iordănescu, care se gândește să-l lase pe banca de rezerve pe goalkeeperul Fiorentinei la meciurile naționalei din această primăvară în preliminariile EURO 2016. Tata Puiu are noroc că Costel Pantilimon este titular la Sunderland și are prestații pe măsură.