2019-10-16 12:58

COSMIN CONTRA. Getafe a învins în deplasare pe Deportivo La Coruna și a urcat pe locul 9 în Primera Division

|  10:01

Sub comanda lui Cosmin Contra, Getafe traversează o perioadă foartwe bună în Primera Division. După un început slab de sezon, Getafe a strâns 10 puncte în ultimele cinci etape, iar vineri seară, în primul meci al rundei a 10-a, trupa tehnicianului român a învins, scor 2-1, în deplasare, pe Deportivo La Coruna, echipă care acum două etape zdrobea pe El Riazor una din pretendentele la podium, Valencia, scor 3-0.

Primul gol al întâlnirii a fost opera fostului astral Karim Yoda, care a înscris în minutul 35, cu largul ajutor al portarului Fabricio. Getafe a făcut 2-0 în primul minut după pauză, prin reușita lui Lafita. Fostul atacant de la Valencia și Lazio, portughezul Helder Postiga a redus din diferență cu zece minute înainte de final, dar Depor nu a mai avut forța să scoată remiza, iar Cosmin Contra bifează un succes foarte important care o saltă pe Getafe în prima parte a clasamentului provizoriu, până pe locul 9.

DEPORTIVO: Fabricio - Juanfran, Insua, Sidnei, Luisinho - J.Dominguez, Wilk (Canella 46) - Cuenca (Toche 56), Medunjanin, Farina (Postiga 46) – Cavaleiro. Antrenor: Victor Fernandez

GETAFE: Guaita - Arroyo, Naldo, Velazquez, Escudero - J.Rodriguez, Lacen - Yoda, Sarabia (Sammir 77), Hinestroza (Castro 70) - Lafita (Michel 87). Antrenor: Cosmin Contra