2019-12-12 18:48

DINAMO – CFR 0-2. Arbitrul Radu Petrescu a procedat regulamentar când i-a eliminat pe cei trei jucători dinamovişti, plus Mircea Rednic

|  19:02

Hulit de toată suflarea dinamovistă după meciul pe care „câinii” l-au cedat pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 0-2, centralul Radu Petrescu a arbitrat în litera regulamentului, eliminându-i corect pe cei trei jucători dinamovişti (Feussi, S. Filip şi Cosmin Matei), plus antrenorul Mircea Rednic. Mai mult, arbitrul a acordat oaspeţilor un penalty cât se poate de clar la un fault grosolan al lui Feussi la Păun. Chiar dacă în trecut l-am criticat de multe ori, acum trebuie să-i apreciem prestaţia lui R. Petrescu.

Totul a început chiar în secunda 28, când amintitul Feussi l-a luat cu fulgi cu tot pe Paun, primind corect cartonaşul galben. Decizie Corectă. În minutul 7, Lucian Goian, de la CFR, este şi el avertizat, în compensaţie, pentru un fault nu aşa de dur la Essombe. Minutul 29, Gnohere cade în careu clujenilor şi cere penalty, însă centralul lasă bine jocul să continue. Decizie corectă. Minutul 39, Paun se pregătea să trimită cu capul spre poarta goală, însă Feussi îl loveşte cu talpa în coaste. Penalty clar şi al doilea galben pentru camerunez. La aceeaşi fază, Steliano Filip a vociferat şi a primit şi el galben. Decizii corecte.

Înainte de startul mitanului secund, Mircea Rednic este trimis în tribune. Antrenorul roş-albilor l-a luat la ţintă pe arbitru cu acuze care mai de care mai dulci la pauză, în timpul pauzei şi apoi la finalul pauzei. Petrescu nu a mai rezistat şi l-a eliminat pe tehnicianul gazdelor. Decizie corectă. Minutul 55, Steliano Filip faultează în postură de ultim apărător şi primeşte al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu, lăsându-şi echipa în opt jucători de câmp. Decizie corectă. Minutul 88, enervat la culme că este făcut “măgăruş” de adversari, Cosmin Matei îl scuipă pe acelaşi Păun şi este şi el eliminat, la o sesizare a arbitrului de rezervă. Decizie corectă. După fluierul final, Mircea Rednic s-a mai calmat, poate şi din cauză că a revăzut reluările fazelelor incriminate la televizor. “Noi l-am ajutat pe Radu Petrescu să acorde acele cartonaşe roşii. Jucătorii mei au fost foarte nervoşi, s-au lăsat prea repede provocaţi de adversari. Unele cartonaşe galbene au fost acordate prea uşor, dar e e clar că nu din cauza arbitrului am pierdut noi meciul cu CFR Cluj”, a spus “Strâmbul”.

zoom
Porumboiu ne dă dreptate

Fostul mare arbitru român, Adrian Porumboiu, a comentat prestaţia lui Radu Petrescu de la meciul Dinamo – CFR Cluj. Chiar dacă nu îl are deloc la inimă pe acest central, Porumboiu a apreciat toate deciziile arbitrului"Radu Petrescu nu îmi este deloc simpatic, dar aseară a luat decizii bune. Toate cele trei eliminări au fost regulamentare. Și penalty-ul a fost acordat corect", a declarat ex-patronul lui SC Vaslui.

L-am ajutat pe Radu Petrescu să acorde acele cartonaşe roşii. Nu din cauza lui am pierdut meciul cu CFR - Mircea Rednic, antrenor Dinamo