2019-09-17 08:09

LIGA CAMPIONILOR ASIEI. Cosmin Contra şi Guangzhou R&F au fost umiliţi acasă de Gamba Osaka, scor 0-5

|  19:01

Cosmin Contra nu o duce deloc bine la Guangzhou R&F. Echipa sa a fost umilită pe teren propriu de campioana Japoniei, Gamba Osaka, scor 0-5, în grupele Ligii Campionilor Asiei. Eşecul echivalează cu eliminarea din competiţie a formaţiei pregătite de fostul internaţional român. Guanghzou ocupă ultimul loc în Grupa F, cu patru puncte acumulate, într-o ierarhie pe care Seongnam o conduce cu 10 puncte, fiind urmată de Buriram United şi Gamba Osaka, ambele cu şapte puncte.

Curios este că în tur, Contra şi ai lui se impuseseră cu 2-0, însă ieri niponii au făcut instrucţie pe teren cu adversarii lor. Patric a deschis scorul după un sfert de oră, iar Abe şi acelaşi Patric au punctat în ultimele minute ale primei reprize. Mitanul secund nu a mai avut istoric, oaspeţii rotunjind tabela la un 5-0 neverosimil.

Înfrângerea la scor reprezintă cel mai usturător eşec al scurtei cariere a lui Cosmin Contra. “Gurţă” a mai cedat un meci la un scor de maidan, în sezonul 2013-2014 al cupelor europene, pe când antrena Petrolul Ploieşti. Atunci, “lupii” s-au înclinat în Anglia, în faţa lui Swansea, scor 1-5.