2019-12-14 12:15

LIGA CAMPIONILOR: Tragerea la sorți pentru primele două tururi preliminare

 |  16:13
LIGA CAMPIONILOR: Tragerea la sorți pentru primele două tururi preliminare

Tragerea la sorți pentru primele două tururi preliminare ale Ligii Campionilor a avut loc luni, la sediul UEFA de la Nyon, printre echipele implicate fiind și două foste câștigătoare ale competiției, Steaua Roșie Belgrad și Celtic Glasgow.

În turul 2 preliminar, Hapoel Beer-Sheva, campioana Israelului, la care evoluează internaționalul român Ovidiu Hoban, va juca împotriva campioanei Republicii Moldova, Sheriff Tiraspol, notează Agerpres.

Tot în turul 2 preliminar, Dinamo Zagreb, campioana Croației, echipa lui Alexandru Mățel, va primi replica lui Vardar Skopje, câștigătoarea titlului în Macedonia.

Iată ce a decis tragerea la sorți:

Primul tur preliminar (meciurile tur vor avea loc pe 28/29 iunie, iar returul, pe 5/6 iulie)

Flora Tallinn (Estonia) — Lincoln (Gibraltar)

The New Saints (Țara Galilor) — Tre Penne (San Marino)

La Valletta (Malta) — B36 Tórshavn (Feroe)

Santa Coloma (Andorra) — Alașkert (Armenia)

Al doilea tur preliminar (manșa întâi se va disputa pe 12/13 iulie, iar manșa a doua pe 19/20 iulie)

Qarabag (Azerbaidjan) — F91 Dudelange (Luxemburg)

Hapoel Beer-Sheva (Israel) — Sheriff Tiraspol (Republica Moldova)

Olimpija Ljubljana (Slovenia) — Trencín (Slovacia)

Salzburg (Austria) — Liepaja (Letonia)

Vardar Skopje (Macedonia) — Dinamo Zagreb (Croația)

The New Saints (Țara Galilor)/Tre Penne (San Marino) — APOEL Nicosia (Cipru)

Zrinjski (Bosnia) — Legia Varșovia (Polonia)

Ludogoreț Razgrad (Bulgaria) — Mladost Podgorica (Muntenegru)

Dinamo Tbilisi (Georgia) — Santa Coloma (Andorra)/Alașkert (Armenia)

Zalgiris Vilnius (Lituania) — Astana (Kazahstan)

Skenderbeu Korce (Albania) — Ferencvaros (Ungaria)

BATE Borisov (Belarus) — SJK Seinäjoki (Finlanda)

La Valletta (Malta)/B36 Tórshavn (Feroe) — Steaua Roșie Belgrad (Serbia)

Rosenborg (Norvegia) — IFK Norrköping (Suedia)

Dundalk (Irlanda) — FH Hafnarfjördur (Islanda)

Flora Tallinn (Estonia)/Lincoln (Gibraltar) — Celtic Glasgow (Scoția)

Crusaders (Irlanda de Nord) — FC Copenhaga (Danemarca)

Tragerea la sorți pentru turul 3 preliminar va avea loc pe 15 iulie, zi în care Astra Giurgiu și Steaua București își vor afla adversarele din această fază a competiției. Va urma, pe 5 august, tragerea pentru meciurile din play-off.

Meciurile din faza grupelor au loc între 13 septembrie și 7 decembrie 2016, iar tragerea la sorți a meciurilor pentru optimile de finală va avea loc pe 12 decembrie.

Pe 17 martie este programată tragerea la sorți a meciurilor din sferturi, iar pe 21 aprilie pentru jocurile din semifinale. Finala competiției este găzduită pe 3 iunie de Millenium Stadium din Cardiff.


Aparut in Puterea / Ultima modificare in data de: 2016-06-20



Parerea ta...

Doresc sa comentez



PUBLICITATE


Ultimele stiri


PUBLICITATE