2019-08-22 12:55

LIPSĂ DE FAIR-PLAY. CS Mioveni a cerut oficial preşedintelui FRF rejucarea meciului din Cupa României cu CFR Cluj, scor 3-4

|  16:24

CFR Cluj s-a impus dramatic cu CS Mioveni, scor 4-3, după ce ardelenii au fost conduşi cu 3-0, în sferturile Cupei României. Însă momentul culminant al întâlnirii s-a petrecut în minutul 86, la scorul de 3-2 pentru trupa lui Claudiu Niculescu. La un aut, la care clujenii trebuiau să dea dovadă de fair-play şi să restituie balonul adversarilor, aceştia s-au făcut că uită de această lege nescrisă a fotbalului şi au înscris din respectiva fază. Degeaba au protestat argeşenii, că au primit după numai cinci minute şi golul 4 şi au ratat astfel o calificare istorică în semifinalele competiţiei. Considerându-se pe bună dreptate furaţi, conducătorii grupării din liga a doua i-au cerut oficial preşedintelui FRF, Răzvan Burleanu, să intervină pentru ca respectivul meci să se rejoace. Sunt şanse însă infime ca şeful Federaţiei să poată să facă ceva în acest sens, deoarece regulamentul nu permite aşa ceva, iar clujenii nici nu se gândesc să rejoace partida.

“Din punctul nostru de vedere este dramatic ce s-a întâmplat pe teren în minutul 86, atunci când CFR a marcat un gol scandalos în urma unei faze în care ei trebuiau să fie fair-play şi să ne acode mingea. Aşa cum vă ştim, un om drept şi plin de fair-play, aşa cum ne-aţi spus de când aţi preluat conducerea FRF, vă doriţi ca în fotbalul din România să domine spiritul de luptă cinstită şi nu hoţiile sau măgăriile. Considerăm că dumneavoastră, prin votul încredinţat de cluburile din ţară, puteţi să daţi un exemplu şi să propuneţi celor două echipe rejucarea partidei. Noi, C.S. Mioveni, suntem de acord să disputăm meciul oricând, la orice oră şi la orice zi, fie ea că este de Crăciun, Revelion sau Paşte. Ştim că este greu pentru cei de la CFR să accepte acest lucru, dar ce frumos este să rămâi demn!”, se arată în scrisoarea grupării CS Mioveni. Oficialii echipei din eşalonul secund invocă un precedent din Cupa Angliei, din anul 1999. La acel meci, Arsenal a câştigat cu 2-1 în faţa lui Sheffield în urma unei faze similare, iar antrenorul tunarilor, Arsene Wenger, a propus cu succes rejucarea întâlnirii, chiar dacă echipa sa câştigase acel meci.

Atac şi la arbitru

Argeşenii nu uită şi faptul că arbitrul central a fost cel care i-a băgat în meci pe ceferişti la scorul de 0-3, atunci când a acordat un penalty gratuit oaspeţilor. “Nu vrem să încheiem fără a atrage atenţia dumneavoastră şi asupra unui alt aspect extrem de important. Maniera tendenţioasă în care arbitrul Dragoş Istrate a condus jocul nu poate scăpa fără măsuri. Numeroasele lovituri libere acordate adversarului fără motiv dar şi un penalti gratuit dat oaspeţilor, ne face să cerem recuzarea acestui cavaler al fluierului. Desigur vom înainta şi către CCA un memoriu în acest sens. Ţinând cont de faptul că a fost vicierea vădită, cu intenţie, a rezultatului final şi de faptul că investitorii, finantaţorii şi sponsorii noştrii vor să facă un pas înapoi, suntem convinşi că veţi analiza cele prezentate de noi”, se mai menţionează în scrisoarea preşedintelui executiv al clubului CS Mioveni, Constantin Stancu.

zoom
Aşa jucători, aşa conducere

Preşedintele lui CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a vorbit după meci la fel cum au procedat jucătorii săi la golul egalizator cu CS Mioveni, adică fară pic de fair-play. “Nu e ciudat deloc, e un gol normal. Şi noi am luat gol aşa, în urmă cu 4-5 ani cu Bistriţa. Am pierdut acasă, dar am tăcut. Golul a fost valabil. Important e că ne-am calificat, spiritul de luptă al băieţilor merită subliniat. Îi respect pe cei de la Mioveni, îi felicit pentru modul cum au luptat, dar meciul ţine 90 de minute. Pregătirea fizică, voinţa şi valoarea superioară a jucătorilor noştri şi-au spus cuvântul. Avem jucători de valoare cum Mioveniul nu are. Noi am fost mai buni”, a spus la Look TV şeful ardelenilor.

Retrăiesc un coşmar. Trăiesc un blestem cu CFR. Sunt prea supărat, prea nervos şi frustrat. Echipa asta e obişnuită cu lipsa de caracter. Aşa sunt ei. Nu-mi vine să cred ce s-a întâmplat

Claudiu Niculescu, antrenor CS Mioveni

Aparut in Puterea / Ultima modificare in data de: 2014-12-04

ALEXANDRU
05 Dec 2014

ar trebuie sa ia masuri cei de la frf ..sa le dea amenda celor de la cfr si meciul sa se rejoaca