2019-09-24 12:30

Liverpool a CÂȘTIGAT finala Ligii Campionilor. REZUMATUL partidei

|  00:15

După o finală destul de anostă, Liverpool a câștigat finala Ligii Campionilor cu scorul de 2-0 în fața lui Tottenham pe stadionul lui Atletico din Madrid.

Liverpool a reusit sa obtina o lovitura de la 11 metri dupa doar 24 de secunde, intrucat mijlocasul Sissoko a atins mingea cu mana in suprafata de pedeapsa. Salah a transformat fara emotii lovitura de la 11 metri, iar Liverpool a avut un start excelent de joc, scrie Ziare.com.

Tottenham a inceput sa aiba posesia dupa primirea golului, insa s-a jucat mai mult la centrul terenului, fara ocazii de poarta. In schimb, Liverpool s-a aparat bine si a mai avut doua sanse de a mai marca pana la pauza, prin Alexander-Arnold si Robertson, prin suturi de la distanta.

In partea secunda, Tottenham a continuat sa joace fara sa-si asume mari riscuri si s-a apropiat periculos de poarta lui Liverpool doar in ultimele zece minute, dar a fost prea putin. In schimb, Liverpool a mai marcat o data in minutul 87, prin Origi, care a punctat cu un sut langa bara.

Pentru Liverpool aceasta este a sasea Liga a Campionilor din istorie si prima dupa o pauza de 14 ani. In schimb, Tottenham a pierdut prima finala europeana disputata.

Aparut in Puterea / Ultima modificare in data de: 2019-06-02

In legatura cu acest articol...

Medalie de AUR pentru echipa masculină de SABIE la Campionatul European

Tecău și Rojer, CALIFICARE spectaculoasă în sferturile de finală de la French Open

DOLIU în fotbal: Fostul internațional Jose Antonio Reyes a MURIT la 35 de ani

Simona Halep s-a CALIFICAT în optimi la Roland Garros. VICTORIE facilă cu Lesia Țurenko