2019-12-13 06:53

Nemţii vor să rupă blestemul. Germania – Italia, finala din sferturi la EURO 2016

|  17:17

Campionatul European din Franţa a ajuns la faza sferturilor de finală. După ce a trecut de Spania, campioana europeană en-titre, Italia va da în această fază a competiţiei peste un alt adversar greu, mult mai greu, naţionala Germaniei, actuala campioană mondială. Este cât se poate de clar că întâlnirea echipelor care au arătat cel mai bine de până acum la EURO este capul de afiş al sferturilor.

Nu multă lume ştie că toate generaţiile nemţilor i-au visat zi şi noapte pe italieni. Şi asta deoarece Germania nu a reuşit niciodată să învingă Italia la campionatele mondiale şi europene. De opt ori s-au întâlnit cele două naţionale, bilanţul fiind clar de partea reprezentativei din Cizmă, patru victorii şi patru remize. În ultimele două dispute directe, Italia a eliminat Germania în semifinale la CM din 2006, chiar pe tărâmul nemţilor, scor 2-0, şi apoi la EURO 2012, tot în penultimul act, scor 2-1. În total, Germania şi Italia s-au duelat de-a lungul timpului de 33 de ori. Italia a bifat 15 victorii, Germania 8, toate în partide amicale, iar 10 partide s-au încheiat nedecis.

“Sunt mândru şi fericit pentru jucătorii mei. Au luptat pentru tricoul în culorile naţionale şi i-au făcut fericiţi pe suporteri. Trebuie să continuă să fim o echipă adevărată. «A munci» este verbul pe care îl folosesc cel mai des. Munca înnobilează omul şi îi permite să obţină rezultate nesperate. Sâmbătă vom încerca să ne măsurăm cu Germania şi va fi un meci dificil. Ca şi până acum, vom da tot ce avem mai bun”, a declarat selecţionerul Italiei, Antonio Conte.

Cele mai bune apărări

Aşa cum era de aşteptat, forţa Italiei pleacă paradoxal de la sistemul defensiv aproape impenetrabil, dovadă că trupa antrenată de Antonio Conte nu a primit decât un gol până acum, de la Irlanda, în grupe, atunci când a fost folosită o echipă de rezerve. Paradoxal, dar nemţii stau şi mai bine la acest capitol, Neuer reuşind să păstreze poarta intactă în primele patru meciuri.

Belgia şi Ţara Galilor se cunosc ca în palmă

Un alt duel care se anunţă pe viaţă şi pe moarte va fi cel dintre Belgia şi Ţara Galilor. Cele două echipe se cunosc extrem de bine, deoarece au fost repartizate în aceeaşi grupă atât în preliminariile pentru Campionatul Mondial din Brazilia, cât şi pentru turneul final european din 2016. În ciuda faptului că flamanzii au pornit mereu favoriţi, ei nu au reuşit să-şi răpună adversarul decât într-un meci din cele patru.

“Cocoşii”, în gardă

La prima vedere, duelul Franţa – Islanda pare cel mai dezechilibrat al sferturilor de finală, însă la ce rezultate şi evoluţii au avut până acum nordicii la acest turneu final, „cocoşii” au fost puşi serios în gardă. Trupa lui Didier Deschamps a cam păcălit fotbalul până în acest moment la EURO. Victorii pe muchie de cuţit cu România şi Albania, remiză albă cu Elveţia, şi o izbândă obţinută cu forcepsul în faţa Irlandei, după ce gazdele au fost conduse pe tabelă. De partea cealaltă, căpitanul Islandei, Aron Gunnarsson, spune că suporterii echipei merită această calificare în sferturi deoarece au cheltuit mulţi bani să vină să-i susţină în Franţa. "Savurăm acest mare moment alături de suporterii noştri, deoarece au cheltuit mulţi bani pentru a veni aici şi pentru a-şi cumpăra bilete. Vor trebui să mai cumpere şi alte bilete. Este incredibil, e un sentiment greu de descris", a afirmat Gunnarsson.

Panică în delegaţia poloneză

Chiar dacă a avut o evoluţie jenantă până acum la EURO, de starul şi totodată căpitanul Poloniei Robert Lewandowski se leagă în continuare toate speranţele Poloniei pentru o accederea în careul de aşi. Însă de luni, panica s-a generalizat în delegaţia polonezilor. Atacantul lui Bayern a primit verdictul medicilor după ultimul meci, fractură de metatarsian la piciorul drept. În ciuda acestei accidentări destul de serioase, Lewa a promis mamei sale că va strânge din dinţi şi va juca împotriva Portugaliei. "Am fost foarte îngrijorată când am aflat de accidentarea lui, dar din fericire ne-a liniştit când mi-a spus că ar putea juca în meciul următor, promiţându-mi că va face tot posibilul să elimine Portugalia”, a declarat Iwona Lewandowski în presa poloneză.