2019-10-19 07:39

Pandurii Târgu Jiu, eliminată din Europa League

|  22:59

Pandurii Târgu Jiu a fost eliminata din Europa League după două înfrângeri suferite în fața celor de la Maccabi Tel Aviv. Învinși acasă cu scorul de 3-1, gorjenii au pierdut și returul din Israel, de aceasta data la o diferență numai un gol, scor 1-2.

Constienti ca sansele de calificare in play-off sunt doar teoretice dupa prima partida, romanii au mers la Tel Aviv cu gandul unei iesiri onorabile din cupele europene.Nu a fost tocmai asa pentru ca cei de la Maccabi au demonstrat inca o data ca sunt echipa mai buna, meritand si de aceasta data victoria.Igiebor a deschis scorul la jumatatea primei reprize, dar gorjenii au reusit sa egaleze dupa pauza, Pleasca fiind marcatorul. Cum gazdele de la Maccabi au continuat sa atace, a venit si golul izbavitor, Benayoun reusind sa inscrie cu 10 minute inainte de final.

In urma acestui rezultat, Maccabi Tel Aviv se califica in play-off-ul Europa League, in timp ce Pandurii isi iau adio de la cupele europene in acest sezon.