2019-12-12 02:15

Patru eșecuri și o remiză este noul palmares al lui Victor Pițurcă pe banca lui Al Ittihad

|  21:48

Victor Pițurcă a scos pe Al Ittihad din lupta la titlu în Arabia Saudită. Echipa mergea “brici” până la sosirea românului pe banca tehnică, cinci victorii din cinci meciuri, însă de instalarea ex-selecționerului gruparea saudită a adunat patru eșecuri și o remiză, și aia chinuită acasă cu Al Hilal, scor 0-0.

Ultima înfrângere a venit vineri seară, și tot pe teren propriu, cu Al Shabab. Unicul gol al întâlnirii a fost înscris în prelungiri, în minutul 94, de Sulaiheem. După disputarea a 12 etape, Al Ittihad ocupă locul cinci cu 22 de puncte acumulate. “Am contract ferm cu Al Ittihad, deci nu se pune problema să fiu dat afară”, spune sigur pe el Pițurcă.

CLASAMENT: 1. AL AHLI 28p 25-8 (12 meciuri), 2. AL NASR 28p 23-9 (11 meciuri), 3. AL SHABAB 27p 16-5 (12 meciuri), 4. AL HILAL       23p 20-7 (10 meciuri), 5. AL ITTIHAD 22p 17-13 (12 meciuri)

Piți este în conflict deschis cu greii vestiarului formației arabe. Majoritatea jucătorilor sunt nemulțumiți de metodele de antrenament și de cantonamentele pe care acesta le impune imediat după meciuri. Mai mult, antrenorul român a scos din lot mai mulți fotbaliști exponențiali din lot, stârnind mânia fanilor. Chiar dacă șeicii declară că îi acordă în continuare credit lui Pițurcă, neoficial aceștia au început deja să caute alt antrenor.