2019-12-12 15:10

România U21, doar un EGAL cu Irlanda de Nord. Calculele calificării

|  21:49

România U21 a remizat contra Irlandei de Nord U21, scor 0-0, în deplasare, în preliminariile EURO 2021.

„Tricolori mici” n-au strălucit în această seară. Și-au împărțit ocaziile cu nord-irlandezii, iar la final tabela a arătat un echitabil 0-0, spre dezamăgirea fanilor români din tribune care au creat o atmosferă fantastică în timpul meciului, scrie GSP.

În minutul 79, România a rămas în inferioritate numerică, după ce Chindriș a văzut cel de-al doilea cartonaș galben. Și în aceste condiții, România a controlat partida și putea da lovitura în prelungiri, însă Petre a trimis puțin pe lângă poartă.

După acest rezultat, jucătorii lui Mirel Rădoi au pierdut contactul cu liderul grupei. Danemarca s-a distanțat la 5 puncte după victoria zdrobitoare cu Malta, scor 5-1. Nordicii au un parcurs perfect, 5 victorii în 5 meciuri.

La Euro 2021 se vor califica direct câștigătoarele grupelor, dar și cel mai bun loc 2. Celelalte echipe clasate pe locul 2 vor merge la baraj. În acest moment, cu 10 puncte după 5 partide, România ocupă prima poziție în clasamentul locurilor 2.