2019-12-12 15:14

România, UMILITĂ de Suedia pe Arena Națională. Reacția lui Cosmin Contra

|  23:37

Echipa Națională a României a fost călcată în picioare de naționala Suedia în preliminariile EURO 2020, fiind învinsă categoric cu 2-0 pe Arena Națională, acolo unde tricolorii au fost susținuți de 50.000 de spectatori.

Încă din primele minute ale meciului, suedezii au făcut tot ce și-au dorit cu jucătorii români și a durat destul de puțin până când Berg a deschis scorul în minutul 18 cu o lovitură de cap din fața porții după o centrare din partea stângă.

Coșmarul tricolorilor a continuat în minutul 34 după ce defensiva noastră a fost făcută șah-mat, iar Quaison a înscris cu un șut din centrul careului.

Nici repriza a doua nu a adus nimic bun în jocul românilor, în timp ce scandinavii s-au distrat pe teren, în timp ce tricolorii s-au chinuit să apere și să blocheze tot ce se putea. În minutul 82, arbitrul a oprit meciul după ce un fotbalist suedez i-a spus că a fost victima scandărilor rasiste.

După umilința primită de elevii săi, antrenorul Cosmin Contra a declarat:  ”Singurul lucru, Suedia a fost mai bună, net superioară, băieții au încercat. E cel mai slab meci din mandatul meu. Sunt la dispoziția federației, contractul meu expiră în decembrie, mai e un meci cu Spania”

Suedia se califică astfel la Euro 2020, în timp naționala noastră merge la baraj.

În ultima etapa, pe 18 noiembrie de la ora 21:45, vor avea loc meciurile: Malta - Norvegia, Spania - Romania, Suedia - Feroe.