2019-12-12 19:27

Steaua pierde cu Villareal și părăsește Europa League

|  20:13

Steaua a fost eliminata din Europa League dupa infrangerea de pe terenul lui Villarreal, scor 1-2.

Villarreal a controlat fara emotii jocul, iar in minutul 15 a deschis scorul prin Sansone, care l-a invins din a doua incercare pe Nita.

La pauza, l-a trimis in atac pe Golubovici, dar jocul Stelei a inceput sa conteze cu adevarat din minutul 55, cand pe teren a intrat si Achim, singurul jucator cu viziune din lotul vicecampioanei.Fostul fotbalist de la Voluntari a marcat la prima atingere de balon, cu o lovitura de cap din centrarea lui Tamas, si a readus astfel sperantele de calificare.De Amorim a fost si el aproape de gol cateva minute mai tarziu, tot din pasa lui Achim, insa Steaua nu a mai avut puterea pentru a forta pe final.Mai mult, Trigueros a punctat cu o scarita superba pe final de meci. Steaua avea nevoie de un 2-2 pentru a merge in primavara europeana, insa Villarreal a tremurat doar in ultima secunda, cand Golubovici putea profita de un cadou in careul advers.In ultimele zece minute, Steaua e evoluat in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Tamas.