2019-08-24 07:36

Veste bună pentru Contra. Vlad CHIRICHEȘ a revenit pe teren la Napoli

|  15:43

Căpitanul naționalei României, Vlad Chiricheş, a revenit pe teren după ultima accidentare, în meciul amical pe care Napoli l-a terminat, miercuri, la egalitate, scor 3-3 (1-2), cu Cremonese.

Chiricheş a fost titular şi a jucat până la pauză, când formaţia din Serie B a făcut ce a vrut cu apărarea vicecampioanei și a condus cu 3-0.

"După trei luni, am îmbrăcat din nou acest tricou frumos. Îmi pare rău pentru rezultat, dar se munceşte în continuare", a scris căpitanul naţionalei României, pe reţelele de socializare.

Internaționalul român s-a accidentat din nou la umărul stâng în minutul 13 al meciului pe care Napoli l-a pierdut, pe 22 aprilie, pe teren propriu, 1-2, în faţa formaţiei Atalanta, în etapa a 33-a din Serie A. Chiricheş s-a lovit la umărul stâng în urma unui duel umăr la umăr cu Duvan Zapata şi a fost înlocuit cu Luperto. El a fost operat 10 zile mai târyiu la clinica Villa Stuart din Roma.

El mai fusese accidentat la umăr şi operat în urmă cu mai bine de un un an. Peste toate aceste probleme, în luna septembrie 2018, Chiricheş a suferit o ruptură a ligamentului încrucişat anterior la genunchiul stâng şi a fost operat tot la Roma, revenind pe teren în februarie 2019.