2019-12-12 15:42

Cupa Israelului. Gimnastul Marian Drăgulescu a obţinut medalia de aur la sărituri

|  12:15

Gimnastul Marian Drăgulescu a obţinut medalia de aur la sărituri şi pe cea de bronz la bară, la Cupa Israelului, desfăşurată la Tel Aviv. De asemenea, românul Andrei Ursasche a cucerit medalia de bronz la cal cu mânere.

Marian Drăgulescu a revenit în gimnastică în luna ianuarie, după ce în noiembrie 2012 anunţa că se retrage din activitate. Românul a câştigat două medalii la Cupa Israelului, desfăşurată la Tel Aviv, acesta fiind primul său concurs oficial după revenire.

Marian Drăgulescu a concurat la cinci aparate (mai puţin la inele), obţinând medalia de aur la sărituri (nota 15,650) şi de bronz la bară fixă (14,550).

Din echipa României au mai făcut parte Daniel Rădeanu şi Andrei Ursache.

"Alături de Oleg Stepko, Filip Ude, Alexandr Shatilov, Andrei Medvedev şi, nu numai, Marian Drăgulescu a fost una dintre vedetele concursului a cărei evoluţie a fost aşteptată cu mult interes. Revenit în activitate în ianuarie acest an, Marian Drăgulescu s-a aflat la prima sa reapariţie oficială, una care s-a dovedit a fi de bun augur, el urcând pe podium de două ori", se arată într-un comunicat de presă al FR Gimnastică.