2020-07-11 10:29

Două gimnaste românce evoluează în finala de la individual compus a junioarelor la CE de la Sofia

|  11:19

Două gimnaste românce evoluează vineri în finala de la individual compus a junioarelor, în cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică de la Sofia. Laura Jurcă și Andreea Iridon fac parte din cele 24 cele mai bune gimnaste care au ajuns în această fază în urma calificările de miercuri.

Laura Jurcă a ocupat atunci locul al treilea în clasamentul general al calificărilor, cu 55,641 puncte, iar Andreea Iridon locul 9, cu 53.965 puncte, transmite Agerpres.

Cele două gimnaste românce, alături de Anda Butuc, vor evolua și în finalele pe aparate care vor avea loc duminică. Andreea Iridon și Laura Jurcă au obținut, miercuri, prima și respectiv, a doua notă la sol, cu 13,966 și 13,933 puncte.

La proba de sărituri va concura Laura Jurcă, care a obţinut a cincea notă în calificări, iar la bârnă Anda Butuc, locul 2, cu 14.066 puncteși Andreea Iridon, locul 3, cu 13.966 puncte.

Echipa României de junioare a câștigat medaliile de bronz la finala pe echipe, cu un total de 164.972 puncte, la o mică distanță de Marea Britanie, 165.005 puncte. Reprezentantele Rusiei au terminat pe primul loc, cu 168.262 puncte.

Sâmbătă va avea loc finala pe echipe la senioare pentru care România s-a calificat, joi, cu un total de 171.130 puncte. Duminică sunt finalele pe aparate la senioare și junioare.