2019-11-12 11:10

DUPĂ 7 ANI. Larisa Iordache a cucerit medalia de argint la individual compus la CM de gimnastică

|  19:06

Gimnasta Larisa Iordache a câştigat medalia de argint în finală la individual compus, la Campionatul Mondial de la Nanning (China). Este prima medalie pentru România într-o finală la individual compus după o pauză de șapte ani.

Sportiva noastră a încheiat concursul cu un total de 59,765 puncte, cu următoarele note: 15,066 la sărituri, 14,866 la paralele, 15,100 la bârnă şi 14,733 la sol. Larisa va intra duminică şi în finalele de la sol şi bârnă, programate duminică.

Din păcate, Ştefania Stănilă s-a clasat abia pe locul 19 în finală, cu 53,533 puncte (14,500 la sărituri, 13,600 la sol, 12,733 la paralele şi 12,700 la bârnă). Medalia de aur la individual compus a fost cucerită de Simone Biles (SUA, 60,231 puncte), în timp ce bronzul i-a revenit tot unei americance, Kyla Ross (58,232 puncte).

Miercuri, echipa feminină a ratat podiumul, clasându-se pe locul 4 în finala probei, câştigată tot de SUA. Băieții noșri au încheiat pe locul 12 în calificări, ratând astfel finala.

Primele 24 de echipe clasate în calificări, printre care şi cele ale României, s-au calificat la CM din 2015, de la Glasgow, de unde primele opt clasate vor obţine calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016, potrivit Mediafax. Echipele clasate pe locurile 9-16 la CM de anul viitor vor participa la o competiţie preolimpică din care primele patru clasate vor obţine "biletele" pentru Rio.