2020-07-11 11:17

GIMNASTICĂ. Junioare de Rio

|  17:59

Olimpiada de la Rio de Janeiro are loc în 2016, iar gimnastica românească visează din nou la medaliile de aur. Are şi de ce, junioarele noastre fiind tot timpul pe podium la concursurile internaţionale. După ce în martie s-a întros de la Gymnix cu două medalii de aur şi una de argint, lidera generaţiei sale,  Andreea Munteanu, s-a impus în acest weekend, la întâlnirea bilaterală cu Franţa, câştigând aurul la individual compus.

Concursul de la paralele a fost câştigat tot de o sportivă româncă, Andreea Iridon, care la individual compus s-a clasat poziţia a treia.

Acest bilateral a făcut parte din programul de pregătire şi verificare în perspectiva Festivalului tineretului european (14-19 iulie, Utrecht). Lotul nostru a fost însoţit de antrenorii Cristian Moldovan şi Adela Popa.