2020-07-11 11:12

Gimnastică. Junioarele românce au câştigat încă trei medalii la Campionatele Europene de la Sofia

|  14:03

Echipa de junioare a României au adus duminică ţării noastre încă trei medalii, cu ocazia finalelor pe aparate din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică de la Sofia.

Andreea Iridon a câștigat medalia de argint în ultima finală, cea de la sol, cu 13.966 puncte, în timp ce Laura Jurcă s-a clasat pe locul 5, cu 13.633 puncte.

Gimnasta Andreea Iridon a câștigat medalia de argint și în finala de la bârnă, obţinând 14.433 puncte. Aurul i-a revenit Angelinei Melnikova din Federația Rusă (14.575 puncte), iar bronzul germancei Tabea Alt, cu 14.200 puncte.

La finalul concursului, Andreea Iridon şi-a arătat speranţa ca data viitoare să reușească să obțină medalia de aur la bârnă. Ea a adăugat că acum se gândește la Jocurile Olimpice de Tineret care vor avea loc în acest an în China.

Laura Jurcă a câștigat medalia de argint în finala de la sărituri, cu un total de 14.383 puncte. Gimnasta româncă a câștigat vineri și argintul la individual compus, iar lotul de junioare a luat bronzul în concursul pe echipe.

La ora 14.00 urmează să înceapă și finalele la senioare.

Larisa Iordache s-a calificat în toate cele patru finale pe aparate, ocupând primul loc la sol (15.000 puncte) și bârnă (15.166) și locurile patru (14.450) și opt (14.533) la sărituri și, respectiv, la paralele. Diana Bulimar s-a calificat la finala de sol, ocupând locul cinci (14.366) în calificările la acest aparat.