2019-12-14 03:57

CSM București, învinsă de Gyor în Liga Campionilor

|  20:38

CSM București, deținătoarea trofeului, a fost învinsă de echipa maghiară Gyor Audi ETO KC cu scorul de 27-24 (9-13), vineri seara, într-un meci din Grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin disputat în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, transmite Agerpres.

Gyor și-a luat o revanșă, meritată, după ce a fost învinsă de CSMB în finala ediției trecute a Ligii Campionilor, la Budapesta, la loviturile de departajare.

CSMB a făcut o primă repriză excelentă și a avut la pauză un avantaj de patru goluri, 13-9, care în debutul părții secunde a crescut la cinci, 14-9 (32). Din păcate, din acel moment jocul campioanei României s-a rupt, au urmat atacuri ratate lamentabil, goluri încasate din cealaltă jumătate de teren, iar în minutul 40 a survenit egalarea, 16-16. Echipa oaspete a preluat apoi conducerea, 16-17 (42), și s-a desprins pe tabelă, 18-21 (47), după trei goluri consecutive.

CSMB a reușit să se apropie la un singur gol, 24-25 (58), dar câteva erori a decis soarta partidei, câștigată cu 27-24 de oaspete.