2019-10-16 22:55

HANDBAL MASCULIN: CSM București câștigă Cupa României

|  08:39

Echipa masculină de handbal CSM București a cucerit primul său trofeu, Cupa României, sâmbătă seara, în Sala Polivalentă din Brăila, după ce a învins-o în finală pe Steaua Alexandrion București cu scorul de 27-24 (11-11), transmite Agerpres.

CSMB, după locul doi obținut în ediția trecută a campionatului, și-a asigurat prezența în viitoarea ediție a Cupei EHF.

Steaua a început foarte bine ultimul act, a condus cu 3-0 (min. 6), dar apoi CSMB a înscris de patru ori la rând, 4-3 (13). Echipa antrenată de Zvonko Sundovski a condus apoi cu 6-4 (15), 9-6 (22) și chiar cu 11-7 (25). Steaua a avut, însă, un final excelent de repriză, iar la pauză scorul era egal, 11-11. Partea secundă a fost echilibrată în prima sa parte, cele două echipe alternând la conducere pe tabela de marcaj. CSMB s-a desprins apoi, având 19-16 (44). Steaua a reușit să se apropie la două goluri, 25-23 (58), dar nu a putut întoarce soarta partidei, CSM învingând cu 27-24.

În finala mică, HC Dobrogea Sud Constanța a dispus de Dunărea Călărași cu 28-20.