2019-09-21 06:27

Handbal: România, calificată în semifinalele Campionatului Mondial

|  23:06

Într-un meci de infarct, româncele au câștigat în sferturile Campionatului Mondial de handbal din Danemarca, împotriva nationalei țării gazda. La finalul celor 60 de minute de joc, scorul era egal: 27-27. După 2 reprize de prelungiri, golul din ultimul minut al Adei Nichita, ne-a dus în semifinale. Scor final: 31-30

După ce România a condus o bună parte a meciului, Danemarca a reuși să vină din urmă. Cu o Paula Ungureanu într-o formă de invidiat și Cristina Neagu care a înscris gol după gol, româncele au ținut piept cu brio fetelor din echipa Danemarcei.

"Tricolorele" s-au calificat in sferturi dupa ce au trecut cu 25-22 in optimi de campioana mondiala, Brazilia, intr-un meci mare facut de jucatoarele noastre. In Grupa D, Romania a castigat primele doua partide si le-a pierdut pe urmatoarele trei, terminand pe locul 4.

România va intalni in semifinale invingatoarea dintre Norvegia si Muntenegru. In cealalta semifinala se vor intalni Olanda si Polonia.

Indiferent de acest rezultat, echipa nationala a Romaniei va mai evolua inca doua meciuri la acest turneu final, vineri si duminica, toate meciurile din aceste zile urmand sa conteze pentru stabilirea clasamentului final al Campionatului Mondial.

Aparut in Puterea / Ultima modificare in data de: 2015-12-17

In legatura cu acest articol...

Naţionala de handbal feminin a României, calificată în sferturile de finală ale Campionatului Mondial

Tabloul complet al optimilor Campionatului Mondial de handbal. România joacă duminică seară cu Brazilia

Handbal: România, calificată în optimile Campionatului Mondial

Handbal: România, învinsă de Norvegia la doar patru goluri diferență