2019-11-13 02:17

Handbal: România, învinsă de Norvegia la doar patru goluri diferență

|  23:11

Nationala de handbal a Romaniei a pierdut și al doilea meci cu o echipă puternică, meci disputat la Campionatul Mondial de handbal din Danemarca. Norvegia a învins cu 26-22.

Meciul a fost condus de la un capat la celalalt de norvegience, care s-au dovedit a fi prea tari pentru jucatoarele noastre. Cu un contraatac foarte bun, adversarele noastre conduceau la 4 goluri distanta dupa mai bine de jumatate din prima repriza, cand Romania nu inscrisese decat doua goluri.

Cu ajutorul Cristinei Neagu, care a fost în mare formă, Romania a revenit pana la pauza si a reusit sa mentina diferenta constanta, dupa prima repriza scorul fiind de 13-10 pentru Norvegia.

"Tricolorele" se afla in Grupa D de la Campionatul Mondial si s-au calificat deja in optimi, cu 4 puncte dupa 3 meciuri in care au invins cele mai slabe adversare, Puerto Rico si Kazahstan, si au pierdut cu Spania, echipa teoretic mai slaba decat ultimele adversare din grupa, Norvegia si Rusia.