2019-07-19 11:35

HCM Baia Mare are nevoie de victorie cu Metz pentru o calificare fără emoţii în grupele principale din Liga Campionilor

|  18:48

Campioana României la handbal feminin, HCM Baia Mare, joacă vineri seară, de la ora 19.00, cu Metz, într-o partidă în care elevele lui Costică Buceschi sunt obligate să învingă pentru a se califica la pas în grupele principale din Liga Campionilor. În cazul unui succes, ardelencele vor fi sigure de locul doi în grupă, iar faza a doua a competiţiei o vor începe cu 4 puncte.

Nu va fi deloc uşor pentru băimărence, deoarece Metz, învingătoare în prima manşă la un scor neverosimil, 34-24, îşi joacă şi ea ultima carte. Victoria sau nimic. “Este un meci foarte greu, pentru ca Metz-ul joaca şi ea pentru rămânerea în Champions League. Noi trebuie să spălam ruşinea din tur şi să arătăm că ne putem bate cu orice altă echipă din Europa. Adversarele vor veni foarte hotărâte să-şi vândă scump pielea. Trebuie să fim pregătiţi să jucăm 60 de minute la acelaşi nivel şi să ne batem pentru fiecare minge”, spune Costică Buceschi, completat de Timea Tătar: “Cred că va fi un meci greu. Metz este o echipă bună, care ne-a bătut în tur la 10 goluri, deci ne aşteptăm la un meci foarte dificil. Însă noi vom face tot posibilul să câştigăm la o diferenţă mare”. Partida va fi arbitrată de Miljan Vesovic şi Novica Mitrovic din Macedonia.

ORA 19.00, ÎN DIRECT LA DIGISPORT ŞI DOLCESPORT

Toată lumea de HCM, inclusiv suporterii, îşi fac calcule înaintea meciului din această seară, pentru că fiecare punct obţinut în această primă fază a competiţiei va conta în grupele principale. Un succes cu Metz califică Baia Mare în următoarea fază cu un total de 4 puncte, acolo unde, spre deosebire de celelalte ediţii ale Ligii Campionilor, vor exista două grupe formate din câte şase echipe. Vor accede câte trei echipe din fiecare cele patru grupe, împrerecherea fiind următoarea: A+B şi C+D. În cazul fericit în care HCM ajunge în grupele principale, iar calculele hârtiei vor fi respectate, grupa grupării ardelene ar putea arăta cam aşa: Gyor – 8 puncte, Larvik – 8 puncte, HCM Baia Mare – 4 puncte, Viborg – 3 puncte, Savehof – 1 punct şi Lublin – 0 puncte. De la acest punctaj s-ar putea pleca spre sferturi, acolo unde se califică primele patru echipe, apoi urmează Final Four-ul (4 echipe).

Liscevic e suspendată

Comisia de Disciplină a Federaţiei Europene de Handbal a decis să o suspende o etapă pe Kristina Liscevic de la Metz Handball. Ea a primit direct cartonaş roşu în minutul 59 şi 53 de secunde al partidei dintre Metz şi Larvik, în penultima etapă din grupa D a EHF Champions League. Meciul disputat pe 15 noiembrie s-a terminat cu victoria campioanei Norvegiei cu scorul de 26-25. Suspendarea jucătoarei din Franţa este valabilă la partida din această seară de la Baia Mare.

Surpriză pentru fani

În pauza meciului dintre HCM Baia Mare şi Metz Handball spectatorii vor fi provocaţi să participe la un concurs inedit. Norocoşii vor putea câştiga şase bilete de acces la meciurile României la Campionatul European de handbal, care va avea loc în perioada 7-21 decembrie, în Ungaria şi Croaţia. Naţionala României va evolua în grupa B, la Debrecen, în Ungaria, alături de Norvegia, Danemarca şi Ucraina.

Clasament Grupa D

1.         Larvik  10p      134-117 2.          HCM      4p        131-136 3.         Metz     3p        140-140 4.         Lublin   3p        135-147 Mâine se joacă